1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Salgın elektronik cihaz sektörünü de vurdu
Salgın elektronik cihaz sektörünü de vurdu

Salgın elektronik cihaz sektörünü de vurdu

Türkiye’de de hemen hemen tüm sektörleri etkisi altına alan virüs, çoğunluğu Çin’de üretilen elektronik cihaz ve teknoloji piyasalarını olumsuz etkiledi. Üretimin büyük ölçüde durması ve stokların erimesiyle Türkiye’de fiyatlar kademeli olarak arttı.

A+A-

Küresel ekonomiyi büyük oranda etkisi altına alan Koronavirüs, Türkiye iç piyasalarını da olumsuz etkiledi. Çoğunluğu Çin’de üretilen elektronik cihaz, saat ve cep telefonu aksesuarı gibi giyilebilir teknoloji sektörleri Çin’de üretimin büyük oranda durması nedeniyle stok yönetimine geçti. Fiyatlar kademeli olarak artarken geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 50 oranında düştü.

 

ZAMLAR KADEMELİ OLARAK ARTACAK

İletişim CEO’su Mehmet Hayrettin Yılmaz’ın verdiği bilgiler sektördeki daralmanın etkenlerini özetledi.  Yılmaz, sektörün geleceğini daha iyi öngörebilmek için yılın ikinci ve üçüncü çeyreğini beklemek gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, “Ülke olarak elektronikte hiçbir zaman üretici olamadık ve Çin bizim birincil tedarikçimiz konumunda. Çin dışında ikincil dereceden tedarikçiler olarak nitelendirebileceğimiz Güney Kore ve Tayvan’da da Koronavirüs yaygın şekilde mevcut. Dolayısıyla rotayı bu ülkelere de çeviremiyoruz ve alternatif bir tedarikçi ülke yok.” dedi.

 

 Çin, Güney Kore ve Tayvan’daki fabrikaların şu an yüzde 10-15 kapasiteyle çalıştıklarını ifade eden Hayrettin Yılmaz,  bu fabrikalarda hali hazırda üretilen ürünün gireceği ilk ülkelerin Amerika ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa olacağını, 2020’nin üçüncü çeyreğine kadar Türkiye’ye bu ülkelerden ürün girişi beklemediklerini belirtti. 

 

Yılmaz ayrıca, “Zamlar bu süreçte devam edecek; çünkü elimizdeki mevcut ürün değerli ve doğru yönetilmek zorunda.  Koronavirüs bu süreçte döviz kurlarında da ciddi bir artışa neden oldu.  Bu yükseliş direkt olarak ürüne yansıdı. Yanı sıra Türkiye turizmi Korona sürecinden etkilenince devlet çözüm olarak cep telefonlarına yüzde 1 oranında turizm vergisi eklenmesini gündeme getirdi. Vergilendirme 15 Mart itibariyle yürürlüğe girdi ve fiyatlara yansıdı.  Haziran ayına kadar elektronik cihazlarda ve giyilebilir teknolojilerde toplamda yüzde 10 civarında bir artış öngörüyoruz.” dedi.  Yılmaz son olarak, sektörün tedirgin olduğunu ve 2020 yılında daralma öngördüklerini sözlerine ekledi.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.