1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Saygı Öztürk’ün Menzil kitabı satışa çıktı: Hangi Bakanlık Menzilcilerin elinde?
Saygı Öztürk’ün Menzil kitabı satışa çıktı: Hangi Bakanlık Menzilcilerin elinde?

Saygı Öztürk’ün Menzil kitabı satışa çıktı: Hangi Bakanlık Menzilcilerin elinde?

Gazeteci Saygı Öztürk’ün yazdığı ve Menzil cemaatini anlattığı ‘Bir tarikatın iki yüzü’ adlı kitap daha piyasaya çıkmadan geniş tepki aldı. Öztürk kitabında, Menzil ile ilgili çarpıcı gözlemlerini anlatıyor.

A+A-

Gazeteci Saygı Öztürk Menzil cemaati ile ilgili araştırmalarını kitap haline getirdi. Öztürk’ün yazdığı, “Menzil, bir tarikatın iki yüzü” adlı kitap önümüzdeki günlerde stantlarda yerini alacak. Kitaba ilgi oldukça yoğun. İnternetten kitap satan siteler ön sipariş alarak önümüzdeki günler için teslim tarihi veriyor.

 

Saygı Öztürk kitabı hakkında daha önce Tele 1 kanalında canlı yayınına katılmış ve çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Saygı Öztürk, kitabı yazmadan önce Menzil dergahlarına gittiğini, olayları yerinde gözlemlediği ve Menzil şeyhi Abdulbaki Erol ile görüştüğünü söyledi.

Öztürk, Menzil şeyhi Erol’a mesaj attığını sonra da telefonla görüştüğünü ifade ederek, “Beni çok sıcak karşıladı, bekliyorum buyurun gelin dedi ve ben de gittim kendisi ile görüştüm.” Dedi

Saygı Öztürk kitabin kapağını gösterdiği programda; kitabın isminin, “Bir tarikatın iki yüzü” olduğunu söyledi.

Öztürk kitabının ismindeki "iki yüzü" ifadesini ise, “Menzilin bir yüzü tasavvuf, tarikat diğer yüzü ise para” şeklinde açıkladı.

 

İKİ MENZİL VAR

Saygı Öztürk, Menzil izlenimlerini şöyle anlatıyor:

“İki Menzil var, biri Adıyaman Menzil köyündeki dergâh, diğeri Sivrihisar’daki dergâh. Şeyh Muhammed Raşit Erol ölünce post kavgası başlıyor. Raşit Erol’un amcası galip çıkıyor ve Menzil köyüne el koyuyor. Oğlu ise Sivrihisar’da 10 bin dönümlük arsa alarak orada dergâh kuruyor.

İki Menzil'in bir diğer anlamı ise; Birincisi tasavvuf-tarikat menzili, diğeri para-holding menzili.

 

HOLDİNLEŞMİŞLER

 

Öztürk, Menzil cemaatinin holdingleştiğini ifade ederek bunu şeyhe sorduğunu ifade ediyor.

Menzilin, hastaneleri, vakıfları holdingleri var.

“Menzil şeyhine sordum, bu kadar şirket, holdingler, nasıl oluyor? cevabı şu oldu, Niye olmasın, ben de para kazanmam lazım” dedi.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI MENZİLCİLERİN ELİNDE

Öztürk, kulislerde çok sık konuşulan, Sağlık Bakanlığı’ndaki kadrolaşma ile ilgili iddiaları da doğruladı. Bir anısını anlatan Öztürk, isim vermeden bir üst düzey Sağlık Bakanlığı yetkilisinin “Menzilci” olduğunu söylediğini aktardı.

Sağlık Bakanlığı’nda Menzilcilerin etkin olduğunu söyleyen Öztürk, “Temizlendiğini söylüyorlar ama temizlenme yok.

 

FETÖCÜLER MENZİLCİYİZ DİYOR

Öztürk, FETÖ’cülerin başka tarikat mensubu diye yaşamlarına devam ettiğine vurgu yaparak, “eski FETÖ’cüler şimdi Hakyolcuyum, menzilciyim diye işlerine ve yaşamlarına devam ediyorlar” dedi.

 

BİTMEYEN ÇORBA

Öztürk, bitmeyen çorba hikayesini şöyle anlatıyor. “Menzil köyüne gittiğinizde, iki menzil dergahında da aynı şey var. Oranın ortak özelliği çorba içiliyor. Size çorba veriyorlar, bulgur çorbası. Sabah 10 sularında ve ilkindi namazından sonra. Bir kaşık kuyruğu var. Kaşık kuyruğuna giriyorsunuz, elinize bir kaşık veriyorlar,3 dilim de ekmek, ekmek ve kaşığı alarak çorba içmek için tencerenin başına geçiyorsunuz. Müritler bu çorbanın hiç bitmediğine inanırlar, hiç bitmezmiş çorba, devamlı çorba olurmuş.

 

BİZİ MÜRİTLER UÇURUYOR

Öztürk, bitmeyen çorba hikayesini Menzil şeyhine sorduğunu söylüyor. “Hocam ya böyle diyorlar, bu çorba hiç bitmezmiş, böyle şey olur mu? Şeyh dedi ki; ya olur mu, bizi işte bak, müritler uçuruyor”

 

kitap-008.jpg

KİTAP SATIŞA SUNULDU

Saygı Öztürk’ün Menzil kitabı internet sitelerinde satışa sunuldu. Kitap satışı yapan siteler “ön sipariş” alarak ileri bir tarih için teslimat yapacaklarını belirtiyorlar.

 

 

 

 

tarikat-001.JPG

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum