1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sayıştay açıkladı! İşte en borçlu belediyeler
Sayıştay açıkladı! İşte en borçlu belediyeler

Sayıştay açıkladı! İşte en borçlu belediyeler

Sayıştay’ın hazırladığı rapora göre; İller Bankası’na en çok borcu olan iller belli oldu. İşte o iller ve haberin ayrıntıları;

A+A-

İller Bankası’na en çok borcu olan belediyeler belli oldu.

Sayıştay’ın raporuna göre; İller Bankası’na en çok borcu olan ilk 5 ilin tamamının AKP belediyelerinin yönetiminde olduğu ortaya çıktı.

2016 yılı Sayıştay raporlarına göre; İller Bankası’na borçları itibarıyla

Bursa 1 milyar 73 milyon lira ile birinci,

Gaziantep 821 milyon lira ile ikinci,

Sakarya 805 milyon lira ile üçüncü,

Konya 699 milyon lira dördüncü ve

Antalya 614 milyon lira ile beşinci sırada yer alarak ilk 5’i oluşturdu.

İller Bankası’na en az borcu olan son 5 şehir de 26 milyon lira ile Uşak,

21 milyon ile Muş,

16 milyon ile Tunceli,

15 milyon ile de Artvin ve Iğdır olarak sıralandı.

TOPLAM KREDİ BORCU 15 MİLYAR 42 MİLYON LİRA

Raporda 2016 yılına ait 81 ilin İller Bankası’na olan kredi borcunun da 15 milyar 42 milyon lira olduğu vurgulandı. 30 Büyükşehir Belediyesi’nin kredi borcunun ise 3 milyar 663 milyon olduğunu bunun 1 milyar 57 milyonluk kısmının 2016 yılı içerisinde tahsil edildiği belirtildi.

BORÇLARINI DÜZGÜN ÖDESİN

İller Bankası’nın 2015-2016 yılı bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Üst Komisyon toplantısında söz alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yerel yönetimlerin bankaya olan borçlarını dile getirdi.

En fazla borcu olan illerin AKP’li Belediye başkanlarının yönetiminde olduğunu ifade eden Atila Sertel, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük’e hitaben yaptığı konuşmada, “Tabloya baktığımda şunu görüyorum. Ya bu belediyeler size borçlarını ödemekte düzgün davranmıyorlar ya da siz bunlara çok borç veriyorsunuz; ikisinden biri. Borç yiğidin kamçısı da, İller Bankası da bizim bankamız, o bankaya para geri dönmezse kredileri tekrar nasıl kullandıracak? İller Bankası’nın da bu konuda kendini savunma hakkı var elbette ancak buradan iktidar belediyelerine de seslenme hakkımız var. Borçlarını düzgün ödeseler iyi olur diye düşünüyorum. Ülke battı, bari belediyeler batmasın” diye konuştu.

“İSTANBUL 9, ANKARA 15, İZMİR 46’NCI SIRADA”

Borç sıralamasında İzmir’in 46’ncı olduğunu belirten Sertel, İller Bankası’nın iktidar belediyelerini kayırdığına ilişkin bir algı oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“Büyük illere de baktım, İstanbul 458 milyon lirayla 9'uncu sırada, Ankara 270 milyon lirayla 15'inci sırada. İzmir için daha önceki toplantılarda borçlu demişlerdi. Kendi ilime de baktım İzmir 46'ncı sırada yer alıyor ki nüfus oranı itibarıyla birçok ilden düşük ve borcu da 92 milyon lira. Balıkesir gibi bir il 502 milyon lirayla borçlu, sıralamada yükseklerde, İzmir 46'ncı sırada, 92 milyon borcu var. Bu durumda İller Bankası ya İzmir'e çok kredi vermiyor ya da İzmir borcuna sadık ve düzenli olarak ödüyor.”

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.