Seçim için zamana karşı yarış başladı

Seçim için zamana karşı yarış başladı

İktidar seçim sistemini değiştirmek istiyor ama Anayasa gereği değişikliğin, 14 Haziran'a kadar yapılması şart. Aksi taktirde 2015 seçimlerinde uygulanamayacak.

ANKARA - İktidarın seçim sistemini değiştirerek dar ya da daraltılmış bölgeye geçme planı, zamana karşı bir yarışı da beraberinde getirdi. Yasalarda yapılacak değişikliğin 2015 seçimine yetişebilmesi için, 14 Haziran 2014'e kadar yasalaşması gerekiyor. Anayasa uyarıca seçim yasalarında yapılan değişiklikler, bir yıl içindeki seçimlerde uygulanmıyor.


Genel seçimlerin, 14 Haziran 2015 tarihinde yapılması öngörülüyor. Seçim yasasında yapılacak değişikliğin de, bu tarihten en az bir yıl önce yürürlüğe girmesi gerekiyor. 14 Haziran 2014'den sonraya kalacak bir değişiklik, 2015'deki genel seçimde uygulanamayacak. Böyle bir değişiklik, seçimin erkene alınması halinde de zaman nedeniyle yürürlük kazanamayacak.

Anayasa'nın 67. maddesinde '' Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz'' deniliyor. Böylelikle yeni seçim sistemine geçilebilmesi için yapılacak yasal değişiklik konusunda, iktidarın önünde yaklaşık 1,5 ay kadar bir zaman bulunuyor.

DAR VE DARALTILMIŞ BÖLGE
 
AK Parti baraj olmayan dar bölge, ya da yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge seçim sistemini öngörüyor. Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı istişare toplantısında, seçim sistemiyle ilgili düzenlemenin Meclis tatile girmeden çıkabileceği sinyalini verdi.

Daraltılmış bölgeye göre Türkiye çok sayıda seçim bölgesine ayrılacak ve her bölgede en çok 5 milletvekili olacak. Bu sistem, iktidar partisine avantaj sağlıyor ve Güneydoğu'da BDP, şehirlerde AK Parti avantajlı olacak. En yüksek milletvekili kaybını MHP yaşayacak. Dar bölge de benzer sonuç doğuruyor. Dar bölgede Türkiye 550 seçim çevresine bölünüyor ve her bölgeden bir milletvekili çıkıyor.

Başbakan Erdoğan, bir süre önce seçim sistemini tartışmaya açmış ve ''Mevcut sistemle ve yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz. Barajı yüzde 5’e çekip, 5’li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi’ni uygulayabiliriz. Ya da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz'' demişti.

Muhalefet ise bu önerilere destek vermiyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ''Daraltılmış seçim bölgesiyle yüzde 10 seçim barajı yüzde 5'e indirilecek, AKP kaybedeceği milletvekili sayısı kadar milletvekilini 5'er milletvekilinden oluşan dar bölge ile geri alma amacında. Bir eliyle verdiğini diğer eliyle geri almaktır bunun adı. Bu bir hiledir, demokrasiyle bağdaşmaz'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.