1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçimin kaderi buna bağlı! AK Parti ve MHP seçmeni ne diyor?
Seçimin kaderi buna bağlı! AK Parti ve MHP seçmeni ne diyor?

Seçimin kaderi buna bağlı! AK Parti ve MHP seçmeni ne diyor?

Halkın ekonomik durumu ve ekonomik kriz algısının oy tercihlerine olan etkisini araştıran SODEV, konuya ilişkin anket sonuçlarını yayınladı.

A+A-

SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı) tarafından Türkiye genelinde yapılan ve halkın ekonomik durumunu, ekonomik kriz algısının oy tercihlerine etkisinin araştırıldığı anket sonuçları paylaşıldı. Ankete göre seçmenlerin yarısından fazlası, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde ekonomik durumların oy tercihlerinde etkili olacağını belirtiyor.

AK Parti seçmeninin yüzde 30’u, MHP seçmeninin ise yüzde 40’ı ekonomik durumlarını ‘kötü’ veya ‘çok kötü’ olarak ifade ediyor. Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP ve AK Parti seçmeni bir arada düşünüldüğünde, kararsız seçmenlerin yüzden 56’sının 2014 yerel seçimlerinde bu iki partiye oy veren seçmenlerden oluştuğu görülüyor.

anket-1.jpg

SODEV Başkanı Ertan Aksoy, bugün düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, yerel seçimlerde oy kullanacak seçmenlerin yüzde 54.3’ü ekonomik şartlarının oy tercihlerinde etkili olacağını ifade ettiğini aktardı.

AK PARTİ SEÇMENİN ÜÇTE BİRİNİN EKONOMİK DURUMU KÖTÜ

Şuan ekonomik durumlarını ‘kötü’ veya ‘çok kötü’ olarak ifade eden muhalefet partileri seçmeninin yanı sıra, MHP seçmeninin yüzde 40.1’lik bir oranı da ekonomik durumlarının ‘kötü’ veya ‘çok kötü’ olduğunu belirtiyor. AK Parti seçmenlerinin ise yaklaşık 3’te 1’ine denk gelen yüzde 27.9’luk bir kısmı da ekonomik durumlarını ‘kötü veya çok kötü’ olarak tanımlıyor.

anket-2.png

MUHALEFET PARTİLERİNE OY VERENLERİN EKONOMİSİ SON 1 YILDA DAHA DA BOZULDU

Başta HDP ve CHP olmak üzere, muhalefet partilerine oy veren vatandaşların büyük çoğunluğu, son bir yıl içinde ekonomilerinin daha da kötüleştiğini bildiriyor. Benzer eğilim Saadet Partisi ve MHP seçmeninin üçte ikilik oranında da görülüyor.

Diğer yandan, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’ye oy vermiş olan vatandaşların yaklaşık olarak yarısının da ekonomik durumlarının son birkaç yılda bozulduğunu söylüyor.

anket-3.jpg

SEÇMENİN YARISINDAN FAZLASI BORÇLANARAK YAŞIYOR

Türkiye ekonomisinde son bir yılda artan bir oranda ekonomik dalgalanmalar ışığında değerlendirildiğinde, seçmenin yarısına yakın bir kısmı gelir ve harcamada denkliğe sahipken, yarısından biraz daha fazlası ise geçimini borçlanarak, çevrelerinden destek alarak sağlayabiliyorlar. Diğer seçmenlere nazaran ‘daha iyi durumda’ olduğunu belirten AK Parti seçmeninde bile gelir harcama denkliği sağlayamayanların oranı %42’ye ulaştı.

anket-4.jpg

SEÇMENİN YARISINDAN FAZLASI KIRMIZI ET TÜKETEMİYOR

Araştırmaya katılanlara yöneltilen ‘son bir yılda ‘artık alamıyoruz’ dediğiniz bir şey var mı?’ sorusuna, yüzde 85 oranında ‘evet’ cevabı verilirken, ‘neyi alamıyorsunuz’ sorusu sorulduğunda ise yüzde 51’i kırmızı et, yüzde 23’ü ‘giyim’ cevabını verdi.

anket-5.jpg

Ayrıca araştırmaya katılanların verdiği cevaplara göre Türkiye’nin en büyük sorunları arasında ekonomi, işsizlik ve eğitim olarak aktarıldı.

anket-6.jpg

KARARSIZLARIN SON DURUMU

Yapılan araştırmada, ‘kararsız seçmenlerin’ AK Parti ve CHP’den sonra 3’üncü büyük grup oldukları belirtildi. Kararsız seçmenin %44’ü ise bir önceki yerel seçimlerde AK Parti’ye oy verdiklerini belirtti. 

annket-7.jpg

Türkiye’nin en büyük seçmen kitlesini oluşturan AK Parti seçmeninin yüzde 69’u yine aynı partiye oy vereceğini ifade ederken, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti seçmeninin yüzde 13’ünün kararsız olduğu bildirildi.

anket-8.jpg

Benzer bir inceleme MHP için yapıldığı zaman da, 2014’te MHP’ye oy verenlerin, ‘Bu Pazar seçim olsa ‘CHP’ye AK Parti’den daha büyük oranda yöneleceği’ tespit edildi. “Bu Pazar seçim olsa”, 2014’te kendi partisine oy verecek olan MHP seçmenlerinin oranının, AK Parti ve CHP’ye oy verecek seçmen oranından daha az olduğu belirlendi.

anket-9.jpg

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.