1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK duyurdu: Bu hastalıkları olanlar erken emekli olacak
SGK duyurdu: Bu hastalıkları olanlar erken emekli olacak

SGK duyurdu: Bu hastalıkları olanlar erken emekli olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı hastalıklarda ve çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybedilmiş olması durumunda vatandaşlar için erken emeklilik hakkı tanıyor. Peki o hastalıklar neler? İşte ayrıntılar;

A+A-

Bazı hastalıklarda ve çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybedilmiş olması durumunda erken emekli olunabiliyor. Sosyal güvenlik uzmanından bu durumlarda nasıl erken emekli olunabileceği hakkında bilgilendirme geldi.

Sosyal güvenlik mevzuatımız çalışma gücünü belli oranda kaybeden sigortalılara erken emeklilik hakkı tanıyor.

Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş şartına bakılmadan daha az sürede emeklilik imkanına kavuşuluyor.

Yine sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik ödeneği gibi kolaylıklar sunuluyor.

 

EN AZ 10 YIL PRİM ÖDEME ZORUNLULUĞU VAR

 

Son yıllarda diyabet hastalığının yaygınlaşması ve çalışmayı engelleyici boyutlara ulaşması, malulen emeklilik taleplerini de artırdı. Bu konuda bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle malulen emeklilikte rahatsızlığın sigorta olduktan sonra, yani çalışırken ortaya çıkması ve çalışma gücünün en az yüzde 60 oranında kaybedilmiş olması gerekiyor. Bunun yanında en az 10 yıl yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor..

 

HASTANE RAPORUNUN ONAYLANMASI GEREKİYOR

 

Tabii ortaya çıkan çalışma gücü kaybının sevk edilen hastane raporuyla belirlenmesi ve bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanması şartı da aranıyor. Eğer diyabet hastalığınız sizin çalışma gücünüzün yüzde 60 oranında kaybına yol açmışsa, malulen emekli olabilirsiniz..

 

YÖNETMELİK NE DİYOR?

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği'nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri için rahatsızlığın insan vücudunda en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor. Tabii bu durumu yine doktor raporları belirleyecek. Söz konusu yönetmeliğin eklerinde hangi hastalıkların malulen emeklilik için geçerli olacağı da sıralanıyor. SGK'nın yönetmeliğini inceleyip kendi rahatsızlığınız ile ilgili kurallara bakarak malulen emekli olup olamayacağınızı kontrol edebilirsiniz..

 

ŞARTLAR NELER?

 

*Çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybedilmiş olması.

*Durumun hastane raporuyla tespit edilmesi.

*En az 10 yıl sigortalı olunması..

*En az 1800 gün emeklilik sigortası için prim ödenmiş olması.

*Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olunduğuna karar verilmişse, sigortalılık süresi şartı aranmıyor ancak 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Bu şartların bulunduğu her Türk vatandaşı erken emekli olabiliyor.

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.