1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK hizmet dökümü nasıl alınır?
SGK hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümü; turkiye.gov.tr internet sitesinden e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak alınabilir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte detayları...

A+A-

SGK hizmet dökümü, e-Devlet uygulamasından alınabilir. e-Devlet, 35 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı ve iki binin üzerinde hizmeti içerisinde bulundurur. Uygulamaya ihtiyaçlar doğrultusunda yeni hizmet eklemeleri yapılır. e-Devlet ile SGK hizmet dökümü dışında; öğrenci belgesi, askerlik belgesi, araç plakasına yazılan ceza, tapu bilgileri, mobil hat, mahkeme dava dosyası ve hava tahmini gibi sorgulamalar da gerçekleştirilebilir.

 

CHP vatandaşları sokağa çağırdı

 

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR?

Prim ve sigorta bilgilerinin bulunduğu belge, SGK hizmet dökümüdür. Sigortalıların bağlı bulundukları yerlere göre 4A, 4B ve 4C olarak ayrılır. 4A hizmet dökümü Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olanlar tarafından, 4B hizmet dökümü Bağ-Kur’a bağlı olanlar tarafından ve 4C hizmet dökümü belgesi de Emekli Sandığı’na bağlı olanlar tarafından alınabilir.

SGK HİZMET DÖKÜMÜNDE YER ALAN BİLGİLER

- Sigortalıya ait temel bilgileri
- Sigortalı olarak çalışılan günlerin sayısı
- İlk kez girilen işin giriş ve çıkış tarihleri
- Sigortanın hangi aylarda ödendiği bilgisi
- Çalışılan şirketin bilgileri
- Prim ödeme tarihleri

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?

SGK hizmet dökümü; turkiye.gov.tr internet sitesinden e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak alınabilir. Kullanıcılar giriş için; e-Devlet şifresi, e-İmza, mobil imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerini kullanabilirler. Giriş seçeneklerinden en fazla tercih edilen, e-Devlet şifresidir. e-Devlet şifresi, herhangi bir PTT şubesinden alınabilir. e-Devlet girişi yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısı açılır. Sosyal Güvelik Kurumu menüsünden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü seçenekleri ile sorgulama gerçekleştirilebilir. Ana sayfada bulunan arama kutucuğuna hizmet adı yazılarak da daha hızlı işlem yapılabilir. Sorgulama yapıldıktan sonra, yazıcıdan hizmet dökümünün çıktısı alınabilir.
e-Devlet üzerinden en fazla işlem yapılan kurumlar listesinde ilk sırada Sosyal Güvenlik Kurumu bulunur. Uygulamadan adres ve banka değişikliği de yapılabilir. Emekli aylığı ve borç durum bilgisi sorgulanabilir. Bunlar dışında; muayene katılım payı, ilaç kullanım süresi, optik cam ve çerçeve gibi bilgiler de görülebilir.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler