1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK’da devasa FETÖ vurgunu
SGK’da devasa FETÖ vurgunu

SGK’da devasa FETÖ vurgunu

15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen idari hatalarıyla sistemden kaynaklanan açıklara yeterli tedbir alınamadığı için SGK’dan FETÖ/PDY'nin cebine milyarlarca lira akmaya devam ediyor.

A+A-

Hükümete yakın Türkiye gazetesinin iddiasına göre; 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen bazı kurum ve kuruluşların idari hatalarıyla sistemden kaynaklanan açıklara yeterli tedbir alınamadı. Bu sebeple FETÖ/PDY'nin cebine milyarlarca lira akmaya devam ediyor.

Devlet, istihdamı artırmak, mesleği olmayanlara iş kapısı açmak, işsizleri ihtiyaç duyulan mesleklerde yetiştirip, becerilerini geliştirmek ve üretimi desteklemek amacıyla 14'ten fazla teşvik ile desteği SGK üzerinden uyguluyor. Ancak sistemdeki açıklar, FETÖ/PDY üyeleri için ciddi gelir kapısı oldu..

TERÖR ÖRGÜTÜNE CAN SİMİDİ OLDU

İşte Türkiye gazetesinin haberi…

Basitleştirerek içindeki açıkları kapatmanın mümkün olmasına ve SGK yönetiminin uyarılarına rağmen bu durum yıllarca ihmal edildi. Böylece milyarlarca liranın yanlış ellere geçmesi sürdü. FETÖ'nün çarkını bozmak için 2015 tarihinde çıkarılan genelge bu çarkı bozmak için atılan ilk adım oldu. Ancak kanun değişikliği ile çözülmesi gereken bu konu, genelge gibi alt mevzuatla geçiştirildi. Bu da sistem içindeki açıkların kapanmasına yetmedi. İstismarı açığa çıkaran ve tehlikenin farkına varan kurum personeli, konunun ancak kanuni düzenleme ile çözülebileceğini vurgulamasına rağmen değişiklik yapılmadı. Devletin verdiği teşvik, işverenlerin borcundan düşülüyor. Düşülen miktarın yarısı farkına varılmadan kripto FETÖ'cülere elden veriliyor, bu da paranın takibini imkânsız kılıyor.

SGK ÇARKI NASIL İŞLİYOR?

SGK'nm uzun yıllardan beri uygulamakta olduğu çok sayıda destek ve teşviklerdeki karmaşa ve sistemin istismara neden olabilecek açıklarına karşı yeterli önlem alınmaması FETÖ'nün Türkiye genelinde bu alanda örgütlenerek SGK üzerinden finansman çarkı oluşturmasına yol açtı. FETÖ/PDY bağlantısı sebebiyle memuriyetten yaklaşık 700 kişi ihraç edildi. Bunların önemli kısmım oluşturan idareci, müfettiş, denetmen, uzman, şef ve memurlardan bir çete kuruldu. Hâlen SGK'da iş birliği yaptıkları uzantıları vasıtasıyla bütün iş yerleri ile çalışanların bilgilerine rahatlıkla ulaşabilen bu çete sistemin istismara açık yönlerinden faydalanarak devletin imkânlarım kendi menfaatleri için kullandı. Elde ettikleri bilgilerle iş yerlerini tek tek dolaşan bu çete, işverenlere SGK teşviklerinden yararlanmadıklarını ya da eksik faydalandıklarını belirterek büyük meblağlar alabileceklerini söyledi. Buna inanan işverenlerin şifresi ile SGK'nın sistemine giren şebeke, bu sayede mahrem sırlara da ulaşabildi.

Şebeke, işverenlere çalıştırdıkları işçilerin sayılarına göre geçmişe dönük hesaplamalarla birlikte milyarlara varan paraları SGK'dan alınabileceği sözünü verdi. Sistemde işverenlere bu miktarlar gösterildi ve iş birliğine gidilmesi durumunda yüzde 50'lere varan bir komisyon karşılığında bu rakamı kısa sürede alabilecekleri vaat edildi. Böylece devletin işverene istihdam teşviki için verdiği paranın önemli bir kısmı kurulan tezgâhla terör örgütüne gitti.

Siyasetcafe.com

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.