Sınırdan geçen 1100 esrarengiz TIR!

Sınırdan geçen 1100 esrarengiz TIR!

Habur Sınır Kapısı'ndan bir günde 1100 TIR geçmiş, Habur'dan Türkiye'ye giriş yaptığı iddia edilen TIR'lar için savcılık soruşturma başlattı.

Silopi'de bulunan Habur Sınır Kapısı'ndan 1100 TIR'ın bir günde Irak'tan Türkiye'ye giriş yaptığı öne sürüldü. İddialar üzerine harekete geçen savcılık, 2 memur hakkında soruşturma başlattı. Yapılan incelemede 966 TIR'ın giriş kayıtları "şüpheli" bulundu.

 

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde bulunan Habur Sınır Kapısı'ndan 1100 TIR'ın 14 saniyede Irak'tan Türkiye'ye giriş yaptığı iddiasıyla 2 memur hakkında soruşturma başlatıldı. Savcıları harekete geçiren olay bir ihbar mektubuyla ortaya çıktı.

Habur Gümrük Kapısı'nda görevli olduğu anlaşılan ihbarcı, mektubunda eylül ayında bir gün içerisinde 1100 TIR'ın gümrük kapısında hiç kontrol edilmeden Türkiye'ye giriş yaptığını öne sürdü. Mektuptaki iddiaya göre TIR'lar konvoy halinde 14 saniyede bir Türkiye'ye giriş yaptı. İhbar mektubuna göre olay günü kontrollerin yapıldığı bölge dışında görevlendirilen gümrük muayene memurları A.U.A. ve Y.A. kendilerinde bulunan sistem şifreleriyle TIR'ları kontrolleri yapılmış gibi onay vererek, Türkiye'ye soktu.

'30 DAKİKA SÜRÜYOR'

Mektupta şu iddialar yer aldı: "TIR'ların gümrük sahasına girişi ve çıkışı arasında 14 saniye var. Bu TIR'ların hiçbirine mazot cezası dahi kesilmedi. Normal şartlarda Habur'da ülkeye giren TIR'ların yüzde 80'ine (limit fazlası yakıt getirdikleri için) mazot cezası uygulanıyor. Fakat bu TIR'lara mazot cezası uygulanmadı. TIR'ların kontrolü için ortalama 30 dakika gerekirken, bu TIR'lar 14 saniyede Türkiye'ye giriş yaptı."

'966'SININ KAYITLARI ŞÜPHELİ'

İddialar üzerine Şırnak Valiliği de harekete geçti. Olayla ilgili ön inceleme yapıldıktan sonra iddiaların ciddi olduğunu gösteren kayıtlara ulaşıldı. Bu kayıtlarda 1100 adet TIR'tan 966'sının giriş kayıtları şüpheli bulundu. Ayrıca 963 adet TIR'a "Limit fazlası yakıt cezası" kesilmediği, bunun tesadüf olamayacağı belirtildi. Şırnak Valisi Vali Hasan İpek, olayla ilgili hazırlanan ön inceleme raporundaki bilgilere dayanarak 2 memur hakkında soruşturma izni verdi ve dosyayı Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. 2 memur hakkında "Görevi Kötüye Kullanmak" suçundan açılan soruşturma sürerken, Türkiye'ye giriş yapan TIR'lara dair kayıtlar inceleniyor. Gümrük Müdürlüğü de bünyesinde idari soruşturma açtı. Soruşturma sonunda 2 memura kınama cezası verildi.

'Neye imza attığımı bilmiyorum'

Suçlanan gümrük memuru Y.A. şunları söyledi: "O yoğunlukta neye imza attığımı bilmiyorum ki. Ben mağdur oldum. Avukat tutacak param bile yok.

'Kendimi mahkemede savunurum'

Hakkında soruşturma açılan gümrük memuru A.Ü.A., Habertürk'e şunları söyledi: "Soruşturma kararı bize bildirildi. İdari soruşturmada ifade verdik. Konu yargıya taşındı. Kendimi mahkemede savunurum. Ne olmuş? Kimseye bir şey söylemek istemiyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.