Soçi zirvesi sona erdi! İşte sonuçlar

Soçi zirvesi sona erdi! İşte sonuçlar

Rusya’nın ev sahipliğinde Soçi'de düzenlenen üçlü zirve sona erdi. Liderler zirvede Suriye konusunu detaylı bir şekilde ele aldı ve görüştü. İşte ayrıntılar;

A+A-

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin gerçekleştirdiği Suriye zirvesi sona erdi. Üç lider ortak basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin Soçi'de Sanatoryum Rus'taki Suriye konulu üçlü zirvesi saat sona erdi ve ortak basın toplantısına geçildi.

İşte zirvenin ardından liderlerin konuşmaları;

PUTİN’İN BASIN AÇIKLAMASI

Çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili adımları belirledik. Türkiye, İran ve Rusya arasındaki zirvede, Suriye’nin sosyal ve ekonomik açıdan yeniden inşasını istişare ettik. Suriyeliler kendi kaderlerine kendileri karar vermeli. Türkiye, İran ve Rusya, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması konusunda mutabık kalmıştır. Meslektaşlarım Erdoğan ve Ruhani ile birlikte yaptığımız bu olumlu görüşmeler için teşekkür etmek istiyorum.

RUHANİ’NİN BASIN AÇIKLAMASI

Her şeyden önce Putin'e, böyle bir zirveye öncülük yaptığı için teşekkür etmek istiyorum. Bu toplantı öyle bir zamanda yapılıyor ki, bu süreç içinde üç ülkenin beraber yaptığı çalışma, Suriye'de barış ve istikrarın oluşması için zemin hazırlamıştır. Bugünkü toplantı çok açık bir toplantıydı. Üç ülke kendi fikirlerini çok açık bir şekilde beyan ettiler. Burada amaç Ulusal Kongre'nin oluşması. Bu kongrede bütün aktif partiler, Suriye'ye karşı ve hatta Suriye taraftarı olanlar bu kongrede birleşecekler ve Suriye'nin geleceği için müzakere yapacaklar. Ve bu kongrede yeni anayasa için zemin oluşacak. Ve özgür, adil bir seçim yapılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BASIN AÇIKLAMASI

Rusya ile yoğun diyaloğumuz devam ediyor. Bugün, değerli dostlarım Sayın Putin ve Sayın Ruhani ile gerçekten kritik görüşmeler yaptık. Suriye'de ateşkesin tesis edilmesiyle ilgili attığımız adımları müzakere ettik. Bugünkü ortak açıklamamız, işbirliğimizi yansıtan ilk adımdır. Özgür,adil ve şeffaf bir siyasi süreç konusunda mutabıkız. Ulusal Suriye kongresi için çalışacağız. Bugün gerçekleştirdiğimiz istişarede, Suriye'de güven artırıcı önlemlerin hayata geçirilmesini kararlaştırdık. Terörist unsurların siyasi çözüm sürecinden dışlanması önceliğimizdir. Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile ülkemizin milli güvenliğine kasteden terörist unsurların süreçten dışlanması, Türkiye olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir. Milli güvenliğimize kasteden bir terör örgütü ile aynı çatı altında olmamızı, aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklememelidir. Eli kanlı çeteyi meşru aktör olarak göremeyiz. Afrin'deki olumsuzlukların da giderilmesi gerek.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.