Sol yenildi kabul etmek lazım

Sol yenildi kabul etmek lazım

Gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan solun simge isimlerinden Tarihçi Prof. Dr. Halil Berktay, solun yenilmişlik psikolojisiyle öfkelenerek Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye karşı bir nefret geliştirdiğini söyledi.

Solun önemli isimlerinden tarihçi prof. Dr Halil Berktay  nefret söylemi ve bununla mücadele konularına ilişkin önemli tespitlerde bulundu.  Solun Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada bitme noktasında olduğunu söyleyen Berktay "Sol biterken ve dağılırken Türkiye’nin muhalefet kültürüne zehirli cam parçacıkları bıraktı" dedi. Başbakan Erdoğan ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Berktay, "Sol, Başbakan Erdoğan'a yönelik sırtlanların leş parçalamasına benzer bir nefret içinde" dedi. 

 

Halil Berktay solun yenilginin nedenlerini kendinde değil başka yerde aramaya başladığı için, Erdoğan ve AK Parti'ye karşı öfkesinin her geçen gün arttığını söyledi.

SOL KESİM YENİLGİSİNİ KENDİNDE DEĞİL, ERDOĞAN'DA GÖRÜYOR

Prof. Dr. Berktay sözlerine şöyle devam etti: 1960 ve 1970'lerde bütün fraksiyonlaşmışlığı içinde, 50 küsür fraksiyonla solun taşıya geldiği bazı teorik kültürel özellikler argümantasyon tarzları, saldırı tarzları vs. Adeta milyonlarca fragmana ayrılmış ve genel olarak Türkiyecin muhalefet kültürüne küçük zehirli cam parçacıkları halinde yayılmış saçılmış bulunuyor. Sol yenilginin nedenlerini kendinde değil başka yerde aradı ve tüm şiddetini AK Parti ve Erdoğan'a yöneltiyor. Sol nefret söylemini teorileştirdi. Sol teorik bir nefret söylemi geliştirdi. Bu birikmiş birikmiş durumda ve tamamen AK Partiye ve özel olarak Başbakan Erdoğan’a şey etmiş, yönelmiş durumda ve hakikaten inanılmaz derecede vahşi gaddar parçalayıcı bir; elinde olsa hakikaten böyle didik didik edici sırtlan gibi, sırtlanın leş parçalaması gibi didik didik edici bir nefret söz konusu.

TÜRKİYE'DE YENİ VİZYONU OLAN SADECE AK PARTİ VAR

Berktay bir de özeleştiri yaptı. Solun yıllarca vaad ettiği ancak yapamadığı her şeyi AK Partinin yaptığını söyledi. "Dünya Vizyonu olan tek parti AK Partidir. Bunun ötesinde şöyle bir mesele var. Yanlış veya doğru ben bunu başka bağlamlarda da söyledim. Çökmüş ve bitmiş olan bir 20 yüzyıl’ın sonunda 21. Yy’a intikal eden güçler içinde yeni bir Türkiye ve yeni bir dünya vizyonu olan bir tek AK Parti var. Başka herkes geçmişte yaşıyor. Solda geçmişte yaşıyor" ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.