Sömestrde birbirinden renkli çocuk etkinlikleri

Sömestrde birbirinden renkli çocuk etkinlikleri

İş Sanat, sömestr tatilinde hem İş Bankası müzelerinde gerçekleştirdiği eğlenceli atölye çalışmaları hem de klasik müzik ile tiyatroyu bir araya getiren çocuk oyunu ‘Fırtına’ ile minik sanatseverlerin yarıyıl tatilinde çeşitli alternatifler sunuyor

A+A-

Piyanoda Emir Gamsız’ın, yönetmen koltuğunda Ege Maltepe’nin olduğu, oyuncu Ceyda Düvenci’nin anlatıcı olarak yer alacağı ‘Fırtına’ oyunu, çocuklara klasik müziği sevdirmeyi, öğretirken eğlendirmeyi amaçlıyor. 250’nci yaşı yıl boyunca tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Alman besteci Ludwig van Beethoven’ın, William Shakespeare’in aynı adlı oyunundan etkilenerek bestelediği ‘Fırtına Sonatı’ ise piyanist Emir Gamsız tarafından yorumlanacak. Klasik müzik ve tiyatroyu bir araya getiren çocuk oyunu Fırtına 26 Ocak Pazar günü 15.00’te İş Kuleleri Salonu’nda miniklerle buluşacak.

 

Okuma yazma bilen çocukları hedefleyen gösteri, Emir Gamsız’ın ‘Geveze Piyanist’ formatında, çocuklarla klasik müzik üzerine yaptığı bir sohbetle başlıyor. Oyunda metinler, görseller ve çeşitli animasyonlar yer alıyor. Oyunun ikinci yarısında da Beethoven'in müzikle Shakespeare'in hikâyesini nasıl anlattığı görülüyor. Etkinlik 7 yaş üzeri çocuklar için tavsiye ediliyor.

 

2011 yılından bu yana çocuk ve gençlere yönelik atölyeler düzenleyen Türkiye İş Bankası Müzesi, yarıyıl tatilinde ‘Müze Hatıram’, ‘Sakar Cadı Vini’, ‘Dansın Gücü’, ‘Nelly’nin Tuhaf Deniz Yolculukları’ ve ‘Cesur Prens’ başlıklı beş farklı atölyeye ev sahipliği yapıyor. 24 Ocak-2 Şubat 2020 tarihlerinde Eminönü'nde yer alan tarihi binada gerçekleştirilecek olan ücretsiz atölye çalışmalarına 4-11 yaş arası tüm çocuklar katılabilir. 

 

5-7 yaş arası çocukların katılabileceği ‘Müze Hatıram’ atölyesi 24-26-29 Ocak tarihlerinde saat 11.00’de gerçekleşecek. İş Bankası Müzesi’nin birbirinden ilginç bölümlerini eğitmen eşliğinde gezecek çocuklar, bankacılık tarihine ilişkin eğlenceli bir keşfe çıkacaklar. 60 dakika süren atölyede müze gezisinde incelenen nesne ve mekânlarla ilgili yapılacak bilmece bulmaca etkinliğinin yanı sıra çocuklar üzerinde müze koleksiyonuna ait nesne görsellerinin olduğu kartlarla çiftini bul oynayarak müzede gördüklerini pekiştirecek.

Masal anlatıcısı Deniz Soruklu Evren’in hayat verdiği ‘Sakar Cadı Vini’, maceralarını masalsı bir dille paylaşıyor. 4-6 yaş arası çocuklar için hazırlanan atölyede müzik ve doğaçlamalar eşliğinde Vini’nin kitaplarından yola çıkarak dinozor konulu resim yarışması yapılacak. 25 Ocak Cumartesi saat 13.30’da başlayacak olan ve 60 dakika süren atölyeye katılan minik kitap kurtları Vini’nin masalına yakından tanıklık edecek.

5-7 yaş arası çocukların gelişimine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan ve 26 Ocak Pazar günü saat 14.00’te yapılacak olan yaratıcı okuma atölyesi ‘Dansın Gücü’ Çiğdem Odabaşı’nın eğitmenliğinde gerçekleşecek.  

9-11 yaş arası çocukların katılımına açık, Çiğdem Odabaşı’nın eğitmenliğinde yürütülen31 Ocak Cuma günü 11.00’de gerçekleştirilecek olan ‘Nelly’nin Tuhaf Deniz Yolculukları’ adlı yaratıcı okuma atölyesinde tıpkı babası gibi bir kâşif olma yolunda ilerleyen Nelly’in maceralarına tanıklık edilecek.  

 

Yaratıcı okuma etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Cesur Prens’ 2 Şubat Pazar günü saat 12.30’da Çiğdem Odabaşı’nın eğitmenliğinde gerçekleşecek. 7-8 yaş arası çocuklara ilham verici deneyimler kazandırmayı hedefleyen atölyede katılımcılar cesaret, birliktelik, güç, kol kola olma, elinin taşının altına koyabilme gibi kavramları oyun ve forum tiyatro tekniği ile kavrayacak. Çocuklar 60 dakika süren atölye sürecinde Cesur Prens’in duygularıyla empati kurmaya çalışırken renklerle farklılık ve birliktelik kavramlarının yansıtıldığı görsel okuma ile dayanışmanın önemini pekiştirecek.  

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.