1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika: Yaz Saati Uygulamasında Flaş Karar
Son Dakika: Yaz Saati Uygulamasında Flaş Karar

Son Dakika: Yaz Saati Uygulamasında Flaş Karar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "Yapılan Torba tasarı" görüşmesinde yaz saati uygulaması ile ilgili madde ihdasına dair önerge kabul edildi.

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamuoyunda "Torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Tasarısı'nın görüşmelerinde AK Parti'li üyeleri yaz saati uygulaması ile ilgili madde ihdasına dair önerge kabul edildi.

son-dakika-yaz-saati-uygulamasinda-flas-karar.jpg

Tasarıya eklenen maddeyle, "Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'da", "Başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak kaydıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir" hükmü, "Bakanlar Kurulu bir saati aşmamak şartıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkilidir.

Önergenin gerekçesinde ise düzenlemeyle Türkiye'de güneş ışığından daha çok yararlanılması, enerjinin kullanımında tasarruf sağlanması için sadece yaz döneminde veya belirli dönemlerde kısıtlı olmaksızın bir saati aşmamak üzere belirlenecek ileri saat uygulaması yapılabilmesi, yeni ihtiyaçlar ve gelişmeler durumunda uygulama yapılmasına imkan sağlanması belirtildi.

DAHA ÇOK TASARRUF

Önergeye ait bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can, sene boyunca yaz saati uygulamasıyla 08.30-17.30 mesai saatleri içinde 81 ilde nüfus yoğunluğu da dikkate alındığında kişi başı 64 saat, toplamda 6 bin 161 saat daha çok aydınlıktan yararlanıldığı, saat 16.00-18.00'de elektrik tüketiminin azaldığı, sabah 08.00 saatlerinde ise bir miktar artış olduğu fakat artışın, azalıştan daha az olduğu ve net bir tasarruf sağladığı tespit edilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.