Sonuçları sadece iki şirket bildi

Sonuçları sadece iki şirket bildi

İki anket şirketin yaptığı anketler neredeyse bire bir sonuçları yansıttı.

30 mart yerel seçimleri için KONDA ve Gezici Araştırma Şirketi'nin anketleri sonuçları neredeyse bire bir yansıttı...


Vatan'dan Mert İnan'ın haberine göre;Tarhan Erdem’in sahibi olduğu KONDA, hata payı artı-eksi yönde yüzde 1,8 olmak üzere, AKP’nin yüzde 46, CHP’nin yüzde 27, MHP’nin yüzde 15, BDP’nin yüzde 7, diğer partilerin de yüzde 5 oy alacağını tahmin etti.

Şirket bu tahminleriyle 30 Mart yerel seçim sonuçlarının Türkiye genelinde en yakın oranlarla yansıttı. Dün gece sandıkların yüzde 80’inin açıldığında Türkiye’de AK Parti yüzde 45.3, CHP yüzde 28.4, MHP ise yüzde 15.6 oranında oy toplamıştı.

Bu sefer tam isabet

Şirket bu seçimde sadece Türkiye geneli için anket yapmıştı. KONDA Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem, 33 ile bağlı 173 mahalle ve köyde 3 bin 67 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayalı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

2009’DA TAHMİN TUTMAMIŞTI

Tarhan Erdem, 2009 yerel seçimleri öncesinde açıkladığı son ankette; AK Parti’nin oylarını yüzde 47.9, CHP’yi yüzde 23.5, MHP’yi ise yüzde 14.3 olarak göstermişti. Ancak seçimlerde AK Parti 38.8, CHP 23.1, MHP ise yüzde 16.1 oranında oy almıştı.

GEZİCİ'NİN BAŞARISI...

Yerel seçimlerde Türkiye'genelinde alınan oy oranlarına, yaptığı anketlerde en fazla yaklaşan diğer şirken Gezici Araştırma Şirketi oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.