Sosyal medyada yayılmıştı 'İzmir su verileri' iddiası yalan çıktı

Sosyal medyada yayılmıştı 'İzmir su verileri' iddiası yalan çıktı

Binali Yıldırım’ın canlı yayında İstanbul su verileri yerine İzmir su verilerini anlattığı iddiaları yalan çıktı.

A+A-

Sosyal medyada, Binali Yıldırım’ın canlı yayında İstanbul su verileri yerine İzmir su verilerini anlattığı söylendi. 

Ancak Binali Yıldırım’ın canlı yayında İstanbul’daki su ve kanalizasyon verileri yerine İzmir verilerini gösterdiği iddiası doğru değil. Yıldırım, canlı yayında İstanbul’da 1994 ve 2019’daki kişi başına düşen içme suyu ve atık su miktarı ile kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırma oranı bilgilerini gösteriyor. Aynı görselde İzmir’in de kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırma verileri yer alıyor. Öte yandan Yıldırım canlı yayında bu ilin verilerine değinmiyor.  

YILDIRIM CANLI YAYINDA İSTANBUL VERİLERİ YERİNE İZMİR VERİSİNİ ANLATMADI

Binali Yıldırım, canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın “AK Parti 25 yıldır İstanbul’u, 17 yıldır merkezi iktidarı yönetiyor; neden bu zamana kadar vaatleriniz yerine getirilmedi?” sorusuna görsellerle yanıt verdi. İddianın aksine Yıldırım, su ve kanalizasyon verilerini içeren görselde İzmir verilerini değil, İstanbul verilerini sundu. Yayın sırasında saat 21.40’ta Yıldırım, görselleri sunarken İstanbul verilerini paylaştığını ifade etti.

KARŞILAŞTIRMA YAPILMAK İÇİN KULLANILMIŞ

Yıldırım’ın sunduğu görselde 1994-2019 arası İstanbul’un içme suyu ve atık su ayrıştırma verisi bulunuyor. Bu verilerin gösterilmesinin ardından kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırması üzerine karşılaştırma yapmak adına İzmir örneği de sunulmak istenmiş.

Yıldırım’ın müşaviri, programda sunmak amacıyla su ve kanalizasyon verileri için iller bazında rakamsal çalışma yaptıklarını ve İzmir oranının da karşılaştırma yapmak için görsele konduğunu söyledi. Sonradan Yıldırım’ın bu verilere değinmekten vazgeçtiğini belirten müşavir, bilgileri kıyaslama yapmak amacıyla yazılı olarak resmi bir başvuru yapmaksızın İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) talep ettiklerini ifade etti. Yıldırım’ın müşaviri, kıyaslamaların farklı görsellerle anlatılmasının planlandığını ancak verilere değinmeme kararı alındıktan sonra hepsinin tek görselde toplanmasında karara varıldığını ve bunun da iddiaya neden olan karışıklığa sebep olduğunu söyledi.

Kısaca Yıldırım’ın elinde tuttuğu İzmir verisi ayrı bir karşılaştırma amacıyla bir görsel halinde sunuma eklenmek istenmiş. Fakat daha sonra Yıldırım’ın ekibi ellerindeki tüm verileri birbirinden bağımsız olarak bir araya getirmişler.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler