Süleymancılar, Brezilya'daki yoksul çocukları Türkiye'deki tarikat yurtlara yerleştirmiş! Interpol soruşturma başlattı

Süleymancılar, Brezilya'daki yoksul çocukları Türkiye'deki tarikat yurtlara yerleştirmiş! Interpol soruşturma başlattı

Süleymancıların Amazon'daki yoksul ailelerin çocuklarını dini eğitimden geçirip Türkiye'de yurtlara yerleştirmesi Brezilya'nın gündeminde. Interpol'ün de soruşturma başlattığı olayla ilgili Brezilya'dan bir parlamenter heyeti Türkiye'ye gelecek.

Süleymancılar tarikatı adına Brezilya’da faaliyet gösteren Abdülhakim Tokdemir ve ekibinin, Brezilya’nın Amazon bölgesinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarını bölgede yatılı dini eğitim verdikten sonra Türkiye'ye getirerek tarikat yurtlara yerleştirmesi, Brezilya güvenlik güçlerinin yanı sıra siyasetinin de gündeminde.

Artıgerçek'ten Hale Gönültaş'ın haberine göre, Brezilya parlamentosundan bir heyet, çocukların durumunu araştırmak üzere Türkiye’ye gelecek.

Brezilyalı parlamenterler, çocukların Süleymancılar tarafından Kütahya ve Tarsus’ta yerleştirildiği tarikat yurtlarına gidecek. Parlamenterler, Türkiye Cumhuriyeti diplomatları ve güvenlik birimleriyle de görüşmeyi hedefliyor.

 

AMAZON YERLİSİ ÇOCUKLARI TÜRKİYE’YE GETİRDİLER

 

Süleymancılar tarikatı adına Brezilya’da çalışan Abdülhakim Tokdemir ve ekibi, Kolombiya sınırındaki Amazon köylerinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarını “ailelerine belge imzalattırarak” 953 kilometre uzaklıktaki Manaus kentine götürdü. Burada üç yıl boyunca "yatılı dini eğitim" verilen çocuklardan altısı, Şubat 2022'de Türkiye’ye getirilerek Kütahya ve Tarsus’ta bulunan tarikat yurtlarına yerleştirildi.

 

Artı Gerçek, söz konusu çocukların Türkiye’ye getirilip tarikat yurtlarında barındırıldıklarını 18 Mayıs’ta “Süleymancılar Amazonlara uzandı: Brezilyalı çocukları getirip tarikat yurtlarına yerleştirdiler” başlığı ile gündeme getirmişti.

Buna göre, 13 ila 17 yaş aralığındaki altı Brezilyalı çocuk geçen yıl Tokdemir’in ekibinden iki kişi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin Brezilya Büyükelçiliği'nin vize bölümünce verilen “eğitim vizesi” ile Türkiye’ye getirildi; ikisi Kütahya’da, dördü Tarsus’ta Süleymancılara ait yurtlara yerleştirildi.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ VİZEYİ NASIL VERDİ?

 

Türkiye’nin Brezilya Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bu tarihte çocukların Türkiye’ye getirilmelerine ilişkin "eğitim vizesi" sürecinin ayrıntılara, sunulan belgelere, ailelerden cemaat tarafından alınan izin kağıtlarına ve çocukların ülkeden çıkarılmalarının yasallığına ilişkin soruları yanıtsız bırakarak sessiz kalmayı tercih etmişti.

 

INTERPOL SORUŞTURMA BAŞLATTI

 

Brezilyalı yerli çocukların Türkiye’ye getirilmesinin Brezilya ve Türkiye basınında yer almasıyla, yerel polisin yanı sıra Interpol de kapsamlı bir soruşturma başlattı. Konu, Brezilya siyasetinin ve kamuoyunun da gündeminde. Brezilya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Brezilya parlamentosu heyetinin ziyareti de bu kapsamda gerçekleşecek. Ancak Heyetin Türkiye’ye geliş tarihi henüz netleşmedi.

 

BREZİLYA HEYETİ TARİKAT YURTLARINA GİDECEK

 

Brezilya diplomatik kaynaklarının aktardığına göre, Brezilyalı siyasetçiler altı çocuğun Kütahya ve Tarsus’ta tutulduğu, Süleymancılara ait yurtlara gidecek. Parlamenterlerin Brezilyalı çocuklarla yüz yüze görüşme kararlığında olduğu belirtiliyor.

 

YASAL DAYANAĞINI SORACAKLAR

 

Brezilyalı siyasetçiler reşit olmayan çocukların Türkiye’ye “eğitim vizesiyle getirilmesine” ilişkin de diplomatlarla görüşme planlıyor. Çocukların durumu ve Türkiye’de iki yıldır hangi yasal dayanakla bulundurulduklarını da öğrenmek hedefleri arasında.

 

KONU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN DE GÜNDEMİNDE

 

Brezilyalı Diplomatların aktardığına göre, bir diğer dikkat çekici gelişme de Avusturya’nın başkenti Viyana’da geçen ay düzenlenen bir Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında yaşandı. Bu toplantıya katılan Brezilyalı siyasetçiler, Amazon bölgesindeki yerli çocukların Türkiyeli Süleymancılar tarikatı üyeleri tarafından Türkiye’ye getirilmelerini de gündeme taşıdı. Brezilyalı yerli çocukların Süleymancılar tarikatı tarafından Brezilya’da “İslam eğitimine” tabii tutuldukları, çocukların şu an Türkiye’de bulunduğu vurgulandı.

 

'ULUSLARARASI İNSAN TİCARETİ' OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

 

Toplantıda, yerel polis ve Interpol’ün de olayı “uluslararası insan ticareti” kapsamında da değerlendirdiği belirtildi. Ayrıca çocukların durumunun BM tarafından da kapsamlı olarak ele alınması” gerektiğinin altı çizilirken, "Birleşmiş Milletler’in Türk yetkililer nezdinde arabuluculuk yapması" da talep edildi.

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.