1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sümeyye Erdoğan'dan o iddalara yanıt
Sümeyye Erdoğan'dan o iddalara yanıt

Sümeyye Erdoğan'dan o iddalara yanıt

KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Instagram üzerinden katıldığı canlı yayında hakkındaki iddialar ve özel hayatı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar “Bi Dolu Dünya” adlı canlı yayına katıldı. KADEM Kurumsal Yapılanma Uzmanı Sedanur Albayrak'ın sorularını yanıtlayan Bayraktar, 28 Şubat 1997 sürecinde henüz 12 yaşında olan temel eğitim hakkından mahrum kaldığını ilerleyen yıllarda ABD’ye üniversite eğitimi almaya gittiğini söyledi.


Sümeyye Erdoğan o zamanlarda yaşadıkları ile ilgili, “Sonuçta 28 Şubat yasakları dolayısıyla biz oraya gitmek zorunda kaldık. Bir de deli dolu yıllarınız, en temel eğitim hakkınızdan mahrum ediliyorsunuz, hiç sebepsiz yere. Böyle bir mecburiyetle evinizi, ailenizi bırakıp gitmek zorunda kalıyorsunuz. Bu tabi ağır geliyor insana. Orada avantajım, ablam, kuzenlerim, arkadaşlarımın yanımda olmasıydı. Beraber gitmiştik. Yasak hepimiz için geçerliydi" açıklamasında bulundu.


WIKIPEDIA’NIN HAKKINDA YAZDIKARINI ELEŞTİRDİ
Ramsey'in sahibi Remzi Gür'ün bursu ile ABD'de Indiana Üniversitesi'nde Kamu ve Çevre İşleri departmanında Politika Araştırmaları eğitimi gören Sümeyye Erdoğan’ın isim vermeden “bütün dünyada yaygınca kullanılan bir web portalı” diyerek eleştirdiği yer ise; Wikipedia…


Wikipedia’da Sümeyye Erdoğan’ın eğitim geçmişi hakkında yer alan ve sosyal medyada da sıklıkla kullanılan o cümleler şöyle:  


“2002 yılında girdiği üniversite sınavında başarısız olduktan sonra eğitimine Amerika Birleşik Devletleri'nde devam etmiştir.”


Sümeyye Erdoğan bu ifadelerin doğru olmadığını söyleyerek şu eleştirileri getirdi.


“Komik bir söylenti ve öyle ki ismini vermeyeyim bütün dünyada yaygınca kullanılan bir web portalında benim özgeçmişimde böyle bir şey olduğuna değinilmiş, hala da var o. İçeriğin iftira olmasını geçtim, hangi özgeçmişte böyle bir şeye değinilir. Objektifliklerini ve kurumsallıklarını unutturacak böyle bir gaflete sürükleyecek böyle bir düşmanlık. Hatta geçenlerde Murat Bardakçı o web portalı hakkında 'Çöp, tamamen çöp' demişti, çok hoşuma gitmişti. Orada işin doğrusu, ben Türkiye'de okuyamayacağım için ÖSS'ye hiç bakmamıştım. Yine de Amerika'da okuyacağım okulun denkliğinin burada kabul edilmesi için burada da ÖSS'ye girmiş ve barajı aşmış olmam gerekiyordu. Ben de sadece formalite icabı hiç bakmadan sınava girdim ve o dönemde bir özel üniversitenin uluslararası ilişkiler bölümünü kazanmıştım. Bunun da bir önemi yoktu ben zaten IELTS'e çalışmıştım. Çok şükür Indiana Üniversitesi'nde başladım lisans eğitimime.”


Wikipedia’yı eleştiren Sümeyye Erdoğan’ın, “Orada işin doğrusu, ben Türkiye'de okuyamayacağım için ÖSS'ye hiç bakmamıştım. Yine de Amerika'da okuyacağım okulun denkliğinin burada kabul edilmesi için burada da ÖSS'ye girmiş ve barajı aşmış olmam gerekiyordu.


Ben de sadece formalite icabı hiç bakmadan sınava girdim” sözleri ise dikkat çekti.
Sümeyye Erdoğan, ABD’de Indiana Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü, Wikipedia’da ise “Güya Indiana Üniversitesi'nde lisans da okuyamamışım, o aslında ön lisansmış. 4 yıldan kısa bir süre orada kalmamadan da bu belliymiş zaten. Ben, bir an önce bitireyim de ülkeme döneyim diye yaz derslerini de alıyorum ve bir yıl erken bitiriyorum lisansı. Bu, '2 yıllık okula gitti, ön lisans programıydı demek ki' diye böyle akla ziyan bir kurguya çevriliyor. Allah'a havale ediyorum” ifadelerini kullandı.


ÇAMAŞIR MAKİNEMİZ YOKTU

Anne ve babasıyla olan ilişkileri hakkında konuşan Sümeyye Erdoğan Bayraktar, "Sağ olsun anneciğim 4 çocuk, hepimizin arasında ikişer yaş var. Yardım edecek kimse yok, bütün evin işleriyle boğuşurken ki bu dönemde hazır bez, çamaşır makinesi yok. 10 yıl boyunca elinde bez yıkamış. Bütün evi çekip çevirmiş. Fedakarlık yapan pek çok ülkemiz kadını gibi annem de sağ olsun evin düzenini o şekilde tutmaya çalışmış. Belli disiplini, kuralları olmasa bu biraz zor olurdu. Mesela yemeğe, yer sofrasına hep beraber oturulurdu, annem tabağımıza ne koyduysa o mutlaka yenecek, seçme şansı yok. Eğer bunu yapmazsak o dediğim terlik meselesine giriliyordu" diye konuştu.

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.