1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tapu devir işlemlerinde yeni uygulama başladı
Tapu devir işlemlerinde yeni uygulama başladı

Tapu devir işlemlerinde yeni uygulama başladı

Tapu işlemlerinde kolaylık sağlayan uygulamalardan birisi daha resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre artık tapu senetlerine fotoğraf konmayacak.

A+A-

Tapu sicil müdürlüklerinin düzenlediği resmi senetlere ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmenlik değişiklikler yapıldı.

 

Buna göre, kırtasiyeciliğin ve bürokrasinin azaltılması amacıyla tapu senetlerine fotoğraf yapıştırılması zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Artık tapu devir işlemi yaparken fotoğraf istenmeyecek.

 

Yapılan düzenlemeyle, yönetmeliğin 7. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde yer alan "fotoğrafları" ibaresi ile 15. maddenin birinci fıkrasında yer alan "veya fotoğrafları yapıştıracak yer kalmaması" ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Aynı yönetmeliğin 16. maddesi de yürürlükten kaldırılırken, 20. maddesinin birinci fıkrası şu şekilde değiştirildi:

"Resmi senede 'okudum' ibaresinin yazdırılmasından sonra, aynı mürekkepli kalemle taraflar imza yerlerini imzalarlar. Taraflar arasında imzalama işi aynı anda yapılır. Tarafların imzası alındıktan sonra resmi senedi, müdür ve/veya görevlendirilen memur ve düzenleyen görevli de imza eder. Ayrıca müdür ve/veya görevlendirilen memur, daire mührü ile kendi imza yerini mühürler."

Yeni yönetmenlik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Siyasetcafe.com

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.