1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron da detaylar netleşti
Taşeron da detaylar netleşti

Taşeron da detaylar netleşti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Meclis'ten bir gün içinde çıkarmayı hedefledikleri taşerona kadro düzenlemesine ilişkin ayrıntıları açıkladı.

A+A-

Aileleriyle birlikte yaklaşık 4-5 milyon kişiyi ilgilendiren taşeron düzenlemesi kamuda büyük heyecan yaratırken, devletin de yükü hafifleyecek. Taşeron firmalardan alınan hizmetlere karşılık hak ediş, kar payı ve bazı gider ödemeleri son bulacak. Yerelde imtiyazlı şirketler kurulacak, bu şirketlerin tamamı tasfiye edilecek. Kamuya geçen 450 bin işçiye kamu çalışanı oldukları için 52 günlük tediye verilecek. Emekli olup da çalışmaya devam edenler geçiş yapmayacak, tayin hakkı olmayacak. Yıllık izin, kıdem gibi haklarda kesinlikle bir hak kaybı olmayacak. Geçişte sınav yapılacak, KPSS istenmeyecek.

-"AMA'SIZ FAKAT'SIZ" GEÇİŞ-

Bakan Sarıeroğlu, Meclis'ten bir gün içinde çıkarmayı hedefledikleri taşerona kadro düzenlemesine ilişkin ayrıntılarını açıkladı. Güvenlik soruşturmasının mutlaka olacağını belirten Sarıeroğlu, "Bu zaten kamuda çalışmak isteyen herkes için uygulanan bir süreç" dedi. Bakan Sarıeroğlu, 450 bin kişinin tam kadro alacağını belirterek, "Merkezi yönetim kapsamında genel bütçeyle düzenlenen kamu kurum, kuruluşları, bakanlıklar, sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışan 450 bin kişi 'ama'sız, fakat'sız, şartsız 657 sayılı Memurlar Kanunu içinde 4D statüsüyle kadrolu işçi olarak kamuya geçmiş olacak" diye konuştu. Düzenlemeye ilişkin en çok merak edilen soruların yanıtları şöyle:

-52 GÜNLÜK İLAVE TEDİYE VERİLECEK-

Kadroya geçenler bulunduğu yerde mevcut işini yapmaya devam edecek. Kadroya kendi maaşlarıyla geçecek olan işçilerin hak kaybı olmayacak. Kamuya geçen 450 bin işçiye yasa gereği 52 günlük ilave tediye verilecek. (52 günlük ilave tediye kamuda çalışanlara verilen bir ücret) Kazandıkları kıdem korunacak. En son çalıştıkları işyerindeki kıdemler dikkate alınacak, yıllık izin gibi hakları da korunacak.

-EĞİTİM KRİTERİ YOK, SINAV VAR-

Eğitim kriteri, yaş şartı aranmayacak, kadroya geçişlerde sınav uygulanacak. Bakanlıklarda hâlihazırda işçi olarak 4D statüsünde 109 bin kişi çalışıyor. Düzenleme ile bunun yaklaşık 4.5 katı çalışan, 450 bin kişi kadrolu olacak.

-YER DEĞİŞİKLİĞİ YOK-

Herkes bulunduğu yerde işini devam ettirecek. Kadroya geçen büyük bir kitle olduğu için kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetin aksamasına izin verilmeyecek. Bu nedenle tayin hakkı olmayacak, yer değişikliği yapılmayacak.

-EMEKLİ OLUP DA ÇALIŞANLAR-

Emekli olup da kamu da çalışmayı sürdürenler geçiş yapmayacak. Emeklilik yaşı gelmeyen, primi dolmayanlar için herhangi bir yaş kriteri uygulanmayacak. Emekliliği gelinceye kadar kamuda çalışabilecekler.

-İMTİYAZLI ŞİRKETLER-

Belediyelerdeki çalışanlar belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecek. İl özel idarelerinde de imtiyazlı şirketler kurulacak, taşeron şirketler tasfiye edilecek. Çalışanlar belediyenin kuracağı şirkette işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla istihdam edilecek. Belediye ve il özel idarelerde iktisadi teşekküllerde çalışanların sayısı 100 bin. Hali hazırda 100 bin kişi çalışırken, 400 bin kişi da iktisadi teşekküllerde çalışacak.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum