Taziye mesajını Davutoğlu yazdı

Taziye mesajını Davutoğlu yazdı

Ermeni tehciri ile ilgili Başbakanlık tarafından dün ilk kez açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından metni Ahmet Davutoğlu'nun yazdığı ortaya çıktı.

Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili Başbakanlıktan dün bir açıklama yapılmıştı. Açıklamanın perde arkasında birçok etken var.

 

2015 İÇİN GARD ALMA
 
Bu etkenlerden en önemlisi, Ermeni diyasporasının önümüzdeki yıl soykırım iddialarının 100'üncü yılı nedeniyle çok önceden başlattıkları kampanyaya karşı bir gard alma. Bir diğer etken de, Türkiye'nin sorunun çözümü için ne kadar istekli ve iyi niyetli olduğunu dünya kamuoyuna resmi bir yazıyla duyurma.
 
İLK SİNYAL PARİS'TEN
 
Diyasporanın Türkiye'yi soykırım iddialarının 100'üncü yılında köşeye sıkıştırma çabalarına karşı Ankara'nın ses getirecek bir adım atacağının ilk sinyali, Paris'e yeni atanan büyükelçi Hakkı Akil'in verdiği demeçle geldi. Akil'in son derece ılımlı ve çözüme odaklı mesajları, dünkü açıklamanın öncü habercisi niteliğindeydi. Akil, Türkiye'nin Ermenilerle ve Ermeni kökenli vatandaşlarıyla hiçbir sorunu olmadığını, "Anadolu'da büyüdüm. Türklerle Ermenilerin birbirine ne kadar yakın yaşadığını gördüm" sözleriyle ortaya koymuştu.
 
DAVUTOĞLU DOKUNUŞU
 
Tarihi açıklamanın metnini ise Dışişleri Bakanlığı hazırladı. Metin birkaç kez Başbakanlık ile Dışişleri arasında gitti geldi. Metnin ana çatısını bozmayacak ekleme ve çıkarmalar oldu. Son noktayı ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu koydu, Başbakan Erdoğan da yayınlanması için onayını verdi. Metnin son bölümünde, "Kadim ve eşsiz bir coğrafya" ifadesi tipik bir Davutoğlu tanımlamasıydı.
 
"UMARIM KARŞILIĞINI BULUR"
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili mesajına ilişkin, "Tarih siyah ve beyazlardan oluşmaz. Gri bir alanda herkesin, geçmiş acıları paylaşabilme erdemini göstermesi lazım. Aslında bugün yapılan aynı zamanda bir çağrıdır. Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.