TBMM 'Soma' araştırmasını reddetmiş!

TBMM 'Soma' araştırmasını reddetmiş!

CHP grubunun Soma'daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarına ilişkin TBMM'ye araştırma önergesi verdiği ancak bunun TBMM'de kabul edilmediği öğrenildi.

TBMM Genel Kurulu'nun 29 Nisan 2014'tarihli Twitter hesabında, "CHP Grubunun Soma'daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi görüşülüyor. CHP Grubunun önerisi kabul edilmedi" bilgisi yer alıyor.


CHP’Lİ VEKİL: ÖNERGEMİZ REDDEDİLDİ

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Soma’daki maden faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. MHP ve BDP’nin desteğiyle Soma’daki madenlerin incelenmesi için Meclis komisyonu kurulmasını önerdiklerini söyleyen CHP’li Özel, bu önergenin 20 gün önce reddedildiğini açıkladı. CHP’li Özel “Manisa milletvekilleri olarak bıktık artık cenazeye gitmeye. Bu konuya TBMM, hatta Devlet Denetleme Kurulu el koysun” diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in açıklamaları şöyle:

“20 GÜN ÖNCE REDDEDİLDİ”

Bizim 23 Ekim tarihinde, 60 vekilin imzasıyla 20 gün önce reddedilen meclis araştırma önergemiz vardı. Her ay üç ayda bir ölümlü ve yaralamalı kazalar oluyor. 10 kez üst üste kaza yaşandıktan sonra en son kapatılmıştı. Onlarca cezaya rağmen bunlar önlenemiyor. Benim hazırladığım meclis komisyonu kurulması önerisinde, Soma’daki kazaların mercek altına alınmasını önerdik. MHP ve BDP’nin desteği aldık. 20 gün önce maalesef reddedildi. Bu noktaya geleceği dünden belliydi.

“BIKTIK ARTIK CENAZEYE GİTMEYE”

Her gün işçi hayatının tehdit altında olduğuyla ilgili ihbarlar alıyoruz. Bu kadar ağır bedel ödedikten sonra olmamalıydı. Meclis’in hatta DDK’nın el koyması gerekiyor. Biz Manisa milletvekilleri olarak bıktık madenci cenazesine gitmeye. Bu acıya ne bizim ne ailelerin yürekleri dayanmıyor.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen kömür ocağındaki patlamaya ilişkin, "Soma'ya doğru yola çıktık. Son bilgilere göre 4 işçimizi kaybettik. Umuyorum ki en kısa sürede göçük altındaki işçilerimiz de kurtarılır" dedi.

İŞTE O ÖNERGE

Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait kömür madeninde, 4 Eylül 2012 tarihinde çıkan yangında yaralanan 3 işçiden l'i ölmüş, 4 Ekim 2012'de çıkan yangında 4'ü ağır 9 işçi yaralanmış ve 12 Kasım 2012 tarihinde çıkan yangında ise 2'si ağır 9 işçi yaralanmıştır. En son 20 Ekim 2013 günü aynı madende meydana gelen yangında 1 işçi hayatını kaybetmiş, 27 işçi de yaralanmıştır.

Soma Darkale köyünde faaliyet gösteren bu özel maden şirketinde yaşanan iş kazalarına ilişkin 14.11.2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğum 7/12590 esas numaralı soru önergesinin cevabı 13.03.2013 tarihinde verilmiş olup, gelen cevapta Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünde faaliyet gösteren özel şirkete ait bu kömür madeninde 2005, 2007, 2008, 2010, 2011 ve 20012 yıllarında teftişler yapıldığı ve şirkete kapatma cezası, idari para cezası gibi çeşitli yaptırımlar uygulandığı belirtilmiştir. Yine gelen cevapta, söz konusu maden ocağında 5-16 Ekim 2012 tarihlerinde yapılan teftiş sonucunda bazı eksikliklerin giderildiği, 14.11.2012 tarihinde yapılan denetimler sonrasında ise ruhsat sahibine uyarı cezası yazıldığı ancak "yangınların meydana geldiği alanlarda üretim faaliyetleri sonlandırılarak başka alanlarda gerekli önlemler alınması, can ve mal emniyeti açısından tetkik tarihinde tehlikeli bir durum bulunmaması nedeniyle üretim faaliyetlerinin durdurulmasına gerek duyulmadığı" ifade edilmiştir.

Bakanlık tarafından 2005, 2007, 2008, 2010, 2011 ve 2012 tarihlerinde olmak üzere toplam 10 teftiş yapıldığı ve çeşitli noksanlıkların tespit edildiği ve şirkete idari para cezasının kesildiği ifade edilse de üretim faaliyetleri, durdurulmamıştır. Ancak 20 Ekim 2013 tarihinde meydana gelen yangında 49 yaşındaki 6 çocuk babası Yunus Güçlü, hem geçim masraflarını hem de çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için 1200 TL ücretle çalıştığı bu maden ocağında hayatını kaybetmiştir. Maden ocaklarının hata kabul etmeyen, ağır ve tehlikeli işler sınıfına girdiği düşünüldüğünde yapılan teftişlerde bulunan her noksanlığın oldukça önemli olduğu ortadadır. Ayrıca, yapılan teftişler sonucunda kesilen idari para cezalarının iş kazalarına engel olmadığı ve üstelik bu kazaların ölümle sonuçlandığı Soma'da yaşanan son olayla bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bu ve benzeri olaylar göstermektedir ki, mevcut denetim yolları yetersiz kalmaktadır. Sayın Bakan'ın soru önergesine verdiği cevabi metinden de mevcut denetim yollarının iş güvenliğini sağlamak, işçi sağlığını ve işçi haklarını korumak açısından aciz kaldığı rahatlıkla görülebilir. Bu nedenle, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından konuya el konularak yapılacak bir araştırma bundan sonra maden ocaklarında olabilecek iş kazalarının önüne geçilmesi ve tüm partilerin ortak paydada konuya duyarlılık göstermesi açısından son derece önemlidir.

Soma'daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrarının yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bulunması ve kamusal yaptırım ve denetimlerin yeterliliğinin ölçülmesi amacıyla TBMM içtüzüğünün 104 ve 105.maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasıni'arz ve, teklif ederiz.

(DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.