Telsim geri döndü: Borcunuzu ödeyin yoksa icra göndereceğiz

Telsim geri döndü: Borcunuzu ödeyin yoksa icra göndereceğiz

TMSF, 13 yıl önce kendisine devredilen GSM şirketi Telsim'in alacaklarını tahsis etmek için özel hukuk bürolarına talimat verdi.

A+A-

TMSF, kendisine devredilen GSM şirketi Telsim'in alacaklarını tahsis etmek için özel hukuk bürolarına talimat verdi.

Hukuk büroları da borçlu olduğu 'düşünülen' kişileri arayarak, 'borcunuzu ödeyin yoksa icra göndereceğiz' diyor.

Özel bir hukuk bürosu, TMSF'ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) 13 yıl önce devredilen GSM şirketi Telsim'in borçlarını tahsil etmek için borçluları tek tek arıyor.

Borçlu olduğu 'düşünülen' kişileri arayan hukuk bürosu tepki çekiyor. Bir internet sitesinde büroyu şikayet eden çok sayıda kişi böyle bir borçlarının olmadığını ve kendilerinden zorla para istendiğini belirtiyor.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre Telsim'in bünyesindeki alacakların dosyasına bakan Küresel Hukuk Bürosu şikayetleri anlatırken, borçlu olmayanların da isim ve soy isim benzerliği nedeniyle aranabildiğini kabul ediyor.

"BORÇLU OLMAYANLAR DA ARANIYOR"

Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş., 13 yıl önce TMSF'ye devredildi.

Şirketin devrinden yıllar sonra bugün binlerce kişi aranarak ve 'haciz gelebileceği' söylenerek borçlarını ödemeleri isteniyor.

Ancak aramaları yapan Küresel Hukuk Bürosu avukatları borçlu listesindeki ad ve soyadları üzerinde para tahsil etmeye çalışınca isim benzerlikleri de sorun oluyor.

Aynı listedeki biri ile aynı ad-soyada sahip birçok kişi olduğu için bunlar da borçlu olmadığı, hatta hiç Telsim hattı kullanmadığı halde 'borçlu' muamelesi görebiliyor.

Arananlar içinde kendilerinden sadece para istenmediğini, aynı zamanda tehdit edildiklerini söyleyenler de var. Mağdur olanlar ya da borcu olmadığını düşünenler durumlarını internetteki şikayet platformlarında dile getiriyor.

Şikayetler arasında 'taciz edildiğini' söyleyen de, hapis cezasıyla korkutulduğunu öne süren de var.

Söz konusu bazı şikayetler şöyle:

"Fi tarihinden kalma bir borcum olduğunu ve borcumun ödenmesi gerektiğini, ödemezsem bugünün son olduğunu ve cebri icra yoluyla tahsil edeceklerini söylüyorlar. Bunu ortalama 6 aydır devam ettiriyorlar… Bakalım daha önce de emsal teşkil eden davalar var. Borcun varlığını kanıtlayamayıp nasıl tahsil edeceksiniz! Hodri meydan!

Küresel Hukuk Bürosu 2000 yılında bırakın Telsim hattı cep telefonumuz bile yoktu 19 yıl sonra 3 bin 962 TL gibi bir borç annemin adına çıkardılar. Nasıl olduysa kardeşimi arayıp da bilgi verdiler.

Küresel Hukuk Bürosu 2001 yılında sadece 2-3 ay kullanmış olduğum Telsim kontörlü hatta nasıl oluyor da borç çıkarıyorsunuz? Telefonuma taciz tehdit dolu mesajları hangi hakla atabiliyorsunuz. Sizler bizleri saf mı görüyorsunuz. Gönderin bakalım icra takip yazınızı bekliyorum. Hukuksal karşılığını mutlaka göreceksiniz."

HUKUK BÜROSU: BİZ İŞİMİZİ YAPIYORUZ

Kendileriyle ilgili bu şikayetleri sorduğumuz Küresel Hukuk Bürosu ise şikayetçilerin kendilerini 'karaladıklarını' söylüyor.

TMSF bünyesinde yer alan Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.'nin alacaklarını tahsil eden hukuk bürosunun avukatlarından Selin Çakır, borçların tahsilinin TMSF tarafından istendiğini belirtiyor. Çakır şikayetler ve yaşananlarla ilgili şunları anlatıyor:

"Telsim TMSF'ye devredildikten sonra borcu olanların dosyasını bize gönderdi. İnsanlar Telsim'den kalan borçları ödememek için 'böyle bir hat kullanmadım' diyor. Fakat daha sonra araştırdığında böyle bir hattı kullandığı ve borcu olduğu ortaya çıkınca, 'unutmuşum' diyebiliyor. İnsanları aradığımızda bize bağırıp hakaret ediyorlar. Zaman aşımı var diyorlar. Zaman aşımıyla ilgili mahkemenin bir kararı var. 20 yıl sonra zaman aşımı olabiliyor. Borçlarını kapatmadan bizi sıkıştırıyorlar. Yaptığımızda bir hukuksuzluk yok. İşimizi yapıyoruz. Eğer insanlar böyle bir borçlarının olmadığını düşünüyorlarsa bulundukları bölgedeki tüketici hakem heyetlerine başvursunlar. Karalamayla veyahut hakaretle bu borçları kapatamazlar."

 

 

 

SİYASETCAFE.COM

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler