1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TKP’nin türbanlı adayı Akın: ‘Hala komünistler var mı’ diyorlar
TKP’nin türbanlı adayı Akın: ‘Hala komünistler var mı’ diyorlar

TKP’nin türbanlı adayı Akın: ‘Hala komünistler var mı’ diyorlar

Bu seçim bir çok krizlerle birlikte ilginç aday profillerine de sahne oluyor. İşte bunlardan biriside Fatma Akın. İşçi olan Akın TKP’ye üye oldu. Şimdi ise partinin Güngören Belediye Başkan adayı.

A+A-

TKP'nin türbanlı Güngören Belediye Başkan Adayı Fatma Akın soL’un soruların yanıtladı…

RÜZGARIN EMEKTEN YANA DÖNMESİ İMKANSIZ DEĞİL

Bir tekstil işçisi olarak, emek ve sermaye kavgasında bu kavganın bir parçası, emekten yana bir işçi olduğum için düzen değişikliğinden yanayım. Bir ilçe belediyesi ile düzen değişmez belki ama çok şey değişebilir. Çünkü piyasacı olmadan, rant peşinde koşmadan da iktidara talip olabiliriz. Emekçilerin halkla birlikte bir ilçeyi de, bir ülkeyi de yönetebileceğine inanıyorum. Bugün bir ilçede, yarın tüm ülkede. Rüzgârın emekten yana dönmesi imkânsız gelmiyor bana.

SINIF MÜCADELESİNDEN BAŞKA BİR ADRES YOK

Bir işçinin düzene karşı, sömürüye karşı mücadele edebileceği tek adres TKP. Benim de bir işçi olarak kapısını çalabileceğim tek adresti, çünkü sınıf mücadelesinde başka bir adres yok. Ben de sınıfın partisiyle, sınıfın içinde olan partimle mücadele ediyorum ve adaylık da bu mücadelenin bir parçası. Biz seçim çalışmalarında sadece oy istemiyoruz, mücadelemize de destek istiyoruz.

‘KIZIM BU İŞLERİ BIRAK’ DİYEN DE ‘HELAL OLSUN’ DİYEN DE VAR

“Kızım bu işleri bırak” diyen de var, “helal olsun” diyen de. “Başındakinden utan” diyen de, “önce başını aç” diyen de. Bazen yaşlı teyzeler gelip “elindeki ne” diye soruyor. TKP'nin seçim bildirgesi diyorum. Önce şaşırıp sonra “komünist misin” diye soruyorlar. Gururla “evet” diyorum. Kimisi takdir ediyor, kimisi başımdaki örtüye takılıp laf söylüyor. O zaman onlara cevabım “bizler, yani komünistler örtünün altına gizlenmeye çalışan yobazlıkla mücadele ediyoruz. Benim için öncelik insanın insanı sömürmediği bir düzen” diyorum. Ben partimin türban konusundaki bakışı neyse arkasındayım ancak başımdaki örtünün emek mücadelesine engel olmadığını düşünüyorum. Başımdakine rağmen sınıf mücadelesi verip emeğimi savunabileceğime inanıyorum.

‘HALA KOMİNİSTLER VAR MI’ DİYORLAR

Yakın çevreme, ki bunlar arasında düzen partisine oy verenler de var, açıkça “komünistim ve partimden adayım” diyebiliyorum. Çünkü ben açık yüreklilikle mücadeleye inanıyorum. Bu kişiler bana “hangi parti?” diye sorduğunda, beni bilenler “işçilerin partisi” diyor. O zaman ben de gururla “Türkiye Komünist Partisi” diye ekliyorum. Bazen de “hâlâ komünistler var mı” diyorlar. “Hep vardık ve hep var olacağız, işçilerin iktidarı için mücadele edeceğiz” diyorum.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.