1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TOKİ'de şok atama
TOKİ'de şok atama

TOKİ'de şok atama

Yolsuzluk soruşturmasında Türkiye'nin gündemine oturan ses kayıtlarından birinde TOKİ Başkanı, Başbakan Erdoğan'dan habersiz 'Kupon arazi' sattığı için çok sert tepkiyle karşılaşmıştı. İşte bu ses kaydının ortaya çıkmasından günler sonra, TOKİ Başkanı gör

A+A-

AKP iktidarı döneminde, kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde kamunun önemli birimlerinden biri haline dönüşen TOKİ’de, ilginç bir atama operasyonu yaşandı.


Milliyet’ten Hasan Aydın’ın haberine göre; Yerel seçimden önce internete düşen ses kayıtlarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinden hebersiz 'Kupon arazi' sattığı için fırça attığı ileri sürülen TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı kararname ile görevinde alındı.

ÖZAL DÖNEMİNDE KURULDU
 
Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı kararname ile TOKİ yönetiminde bugün değişiklik yapılacak. Türkiye’nin yaşadığı hızlı kentleşme sebebiyle oluşan konut ve kentleşme sorunlarının çözülmesi ve üretimin artırılarak işsizliğin azaltılması amacıyla, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştu. Bu tarihte yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu oluşturulmuştu. ANAP iktidarları döneminin ardından geri planda kalan TOKİ, AKP iktidarları döneminde yeniden projeleriyle öne çıktı ve önemli bir kamu birimi haline geldi. TOKİ’nin bir dönem başkanlığını yapan Erdoğan Bayraktar, daha sonra atandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinden 17 Aralık operasyonu sonrası yaşanan gelişmelerin ardından azledilmişti.

TOKİ’NİN YENİ BAŞKANI BUGÜN GÖREVE BAŞLIYOR
 
30 Mart’taki yerel seçim öncesinde; Başbakan ile TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel arasında geçtiği öne sürülen bir konuşmanın ses kaydı internet ortamında yasadışı olarak yayınlanmıştı. Başbakan’ın o dönemde fırçaladığı iddia edilen TOKİ Başkanı Karabel ile ilgili görevden alma kararnamesi dikkat çekti. Gül’ün perşembe günü onayladığı ve cuma günü yürürlüğe girecek atamalar şöyle:

*Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, görevinden alındı. Yerine Mehmet Ergün Turan atandı.
 
*Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na Mustafa karaman atandı.
 
*Aile ve sosyal politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Temindar Aytekin tayin edildi.
 
*Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine Gülser Ustaoğlu ve Hülya Yavuz atandı
 
*Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığına, İsmail Yüksektepe getirildi.
 
*Aile ve Sosyal Politikalar Bakanılğı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına Mustafa Okur atandı.
 
*Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.Genel Müdürlüğü’nde açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine Ömer Koca atandı.

YENİ TOKİ BAŞKANI
 
Mehmet Ergün Turan, 1967 yılında Bakırköy’de doğdu. İlk, orta, lise tahsilini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Mehmet Ergün Turan, 1999-2004 ve 2009 Yerel Seçimlerine Güngören ilçesinden İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. Bu süreçte Güngören Belediyesi Teknik Başkan Yardımcılığı, İBB İmar Komisyon Üyeliği ve Başkanlığı, İBB Encümen Üyeliği, İBB Meclis 2.Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü.

2009 Mahalli İdareler Seçimleri’nden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekilliği görevini yürüttü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.