1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TOKİ'den Mehmet Cengiz'e skandal peşkeş! Bu sefer İzmir'e dikecek
TOKİ'den Mehmet Cengiz'e skandal peşkeş! Bu sefer İzmir'e dikecek

TOKİ'den Mehmet Cengiz'e skandal peşkeş! Bu sefer İzmir'e dikecek

Havalimanı, Baraj, Otoyol,Hızlı Tren gibi Türkiye genelinde çok sayıda projenin müteahhitliğini üstelenen iş adamı Mehmet Cengiz, internete düşen ses kayıtlarında millete küfür etmişti.

A+A-

17-25 Aralık operasyonlarında internete düşen ses kayıtlarında 'Milletin a… koyacağız' diyen iş adamı Mehmet Cengiz, İzmir’in en değerli yerlerinden biri olan Mavişehir’de TOKİ – Emlak Konut tarafından “rekreasyon alanı” olarak satılan arsayı aldı.

Havalimanı, Baraj, Otoyol, Liman, Hızlı Tren gibi Türkiye genelinde çok sayıda projenin müteahhitliğini üstelenen Mehmet Cengiz’in, İzmir Karşıyaka’da 'Rekreasyon Alanı' olarak çok ucuza aldığı arsanın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Ticaret Parseli'ne dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

İKİ DAİRENİN SATIŞ FİYATI, ARSA MALİYETİNİ KARŞILAYACAK

TOKİ – Emlak Konut tarafından 4 milyon 500 bin TL bedelle 'Rekreasyon alanı' olarak ihale edilen ve Cengiz İnşaat tarafından alınan İzmir’in en gözde yerlerinden biri olan Mavişehir’deki 23 bin 113 metrekarelik arsa, Ticaret parseline dönüştürülerek konut yapımına uygun hale getirildi.

Rekreasyon alanı olarak emsallerinden en az 10 kat daha ucuza alındığı iddia edilen arsanın üzerinde bugün 366 konut ve 33 ticari üniteden oluşan proje yükseliyor. 1+1 dairenin dahi 1 milyona yakın fiyattan satıldığı projede 366 konut ve 33 ticari üniteden elde edilecek gelir tartışma yarattı. Sadece iki dairenin satış fiyatının arsa maliyetini karşılayacağı belirtildi.

adaparsel.jpg

YARGI HİÇE SAYILDI

Öte yandan, 25271 ada 1 parsel ile 25703 ada 1 parsel arasında kalan, iç bölgeyi denize bağlayan yol, eski planlarda kamuya terk edilmişken; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 18.09.2012 tarih ve 14618 sayılı oluruyla yapılan plan değişikliği ile iki parsel birleştirildi. Bölgenin yeşil alan, park veya otopark gibi ihtiyaçları göz ardı edilerek, kıyı kullanım kuralları, kamu yararı, yargı kararları hiçe sayılarak, ticaret alanına dönüştürüldüğü ifade edildi. Bakanlığın bu oluruyla birlikte, 25271 ada 1 parsel ile 25703 ada 1 parsel birleştirilerek, Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat’ın her iki parselinde sahibi olması sağlandığı ifade edildi.

adapas.png

SERTEL MECLİS’E TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, konuyu Meclis'e taşıdı. Soru önergesi veren Atila Sertel, 'Rekreasyon alanı olarak satışa çıkan ancak daha sonra Ticaret parseline dönüştürülen bu arsanın satışından dolayı oluşan kamu zararı ne kadardır' diye sordu. Halkın yaşadığı sağlam zeminli yerlerde kat yükselişi verilmez iken, büyük sermayenin Ankara’dan istediği kat ve imar planını geçirdiğini vurgulayan Sertel, bu hukuksuzluğun giderilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

'Güzel İzmirimiz’i İstanbul gibi gökyüzünün görülmediği inşaat yığıntılarıyla doldurmak isteyenlere karşı durmalıyız. Kat yükselişi kıyılardan uzak sağlam zeminlerde olmalı. İmbat’ın önü kesilmemeli, poyraz özgür bırakılmalı. İzmir’de yaşamaktan mutlu olanların endişesi kentin rant yağmasına uğraması ve yığınsal binaların yapılmasıdır.'

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.