1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Toplam istihdamın yüzde 21,4'ü kendi hesabına ve işverenlerden
Toplam istihdamın yüzde 21,4'ü kendi hesabına ve işverenlerden

Toplam istihdamın yüzde 21,4'ü kendi hesabına ve işverenlerden

Türkiye’de, 2017 yılının 2. Çeyreğinde; 28 milyon 488 bin kişiden oluşan toplam istihdamın yüzde 21,4'ünü kendi hesabına ve işveren olarak çalışanlar oluşturdu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı 2.çeyrek Kendi Hesabına ve İşverenlerin İstatistiklerini açıkladı. Buna göre, toplam istihdamın yüzde 21,4'ü kendi hesabına ve işverenlerden oluştu. Türkiye’de, 2017 yılının II. Çeyreğinde; 28 milyon 488 bin kişiden oluşan toplam istihdamın yüzde 21,4'ünü kendi hesabına ve işveren olarak çalışanlar oluşturdu. Bu dönemde, kendi hesabına çalışan sayısı 4 milyon 781 bin, işveren sayısı ise 1 milyon 320 bin kişi olarak gerçekleşti.

Kendi hesabına veya işveren olarak çalışanların cinsiyete göre toplam istihdam içindeki payı erkeklerde yüzde 26,3 iken, kadınlarda yüzde 10,7 oldu.

-İSTİHDAM EDİLENLERİN YÜZDE 67,4'ÜNÜ BAĞIMLI ÇALIŞANLAR OLUŞTURDU-

Ücretli çalışanlar ile iktisaden bağımlı kendi hesabına çalışanlardan oluşan bağımlı çalışanların, toplam istihdam içindeki oranı yüzde 67,4 iken, bu oran erkeklerde yüzde 69,4, kadınlarda ise yüzde 62,9 olarak gerçekleşti.

İktisaden bağımlı kendi hesabına çalışanlar; kendi hesabına çalışanlardan sadece bir tane müşterisi olan veya birden fazla müşterisi olup bu müşterilerden birinin belirleyici olduğu ve çalışma saatleri müşterisi tarafından belirlenen kişiler olarak tanımlandı.

Buna göre; 2017 yılının 2. Çeyreğinde istihdam edilenlerin yüzde 0,3’ünü iktisaden bağımlı kendi hesabına çalışanlar oluşturdu. İktisaden bağımlı kendi hesabına çalışanların oranı cinsiyete göre erkeklerde yüzde 0,3, kadınlarda ise yüzde 0,2 olarak gerçekleşti.

-AİLE İŞİNİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN MEVCUT İŞİNE BAŞLAYANLARIN ORANI YÜZDE 35 OLDU-

Kendi hesabına ve işverenlerin yüzde 35’i mevcut işine aile işini devam ettirmek için başladığını belirtirken, yüzde 24,9'u uygun fırsatın kendiliğinden oluştuğunu, yüzde 16,2'si ise kendi hesabına veya işveren olarak çalışmasının nedenini ücretli olarak iş bulamamak olduğunu belirtti.

-SON 12 AYDA KARŞILAŞILAN EN ÖNEMLİ ZORLUK ÇOK AZ GELİR ELDE EDİLEN DÖNEMLER OLDU-

Son 12 ayda karşılaşılan en önemli zorluk olarak; kendi hesabına ve işverenlerin yüzde 22,3’ü çok az gelir elde ettiği dönemlerin olduğunu, yüzde 20,5’i iş olmadığı dönemlerin olduğunu, yüzde 13,8’i ise işinde finansman sorunu yaşadığını belirtti.

-BİR ORTAKLIK VEYA İŞ AĞI İÇİNDE ÇALIŞANLARIN ORANI YÜZDE 17,7 OLDU-

Kendi hesabına ve işverenlerin yüzde 17,7’si bir ortaklık veya iş ağı içinde çalıştığını belirtti. Bu kapsamda, kendi hesabına ve işverenlerin yüzde 7,4’ü diğer kendi hesabına veya işverenler ile bağlantılı olarak çalıştığını, yüzde 5,6’sı bir ortak ile çalıştığını, yüzde 4,7’si ise hem ortak hem de iş ağı içinde diğer kendi hesabına veya işverenler ile çalıştığını belirtti.

-MEVCUT İŞİNE SON 12 AYDA BAŞLAYANLARIN ORANI YÜZDE 9,9 OLDU-

Kendi hesabına ve işverenlerin yüzde 9,9'u mevcut işinde son 12 ayda çalışmaya başladı. Bu oran, tarım sektöründe yüzde 2,4 iken tarım dışı sektörde yüzde 14,4 olarak gerçekleşti.

-ÇALIŞANLARIN YÜZDE 81,5’İ İŞTEKİ DURUMUNU DEĞİŞTİRMEK İSTEMEDİĞİNİ BELİRTTİ-

Çalışanların yüzde 81,5’i  işteki durumunu değiştirmek istemediğini belirtirken yüzde 4,5’i ücretli olarak, yüzde 14’ü ise kendi hesabına veya işveren olarak çalışmak istediğini belirtti. Ücretli çalışanların yüzde 18,9’u kendi hesabına veya işveren olarak çalışmak isterken, kendi hesabına çalışanların yüzde 23,2’si ücretli olarak çalışmak istediğini belirtti.

-İŞTEKİ DURUMA GÖRE EN YÜKSEK İŞ MEMNUNİYETİ YÜZDE 23,7 İLE İŞVERENLERDE OLDU-

Çalışanların yüzde 17,1’i yaptığı işten yüksek düzeyde memnun olduğunu belirtirken, bu oran ücretli veya maaşlılarda yüzde 21, yevmiyelilerde yüzde 4,8, işverenlerde yüzde 23,7, kendi hesabına çalışanlarda yüzde 9,7, ücretsiz aile işçilerinde ise yüzde 10,8 oldu.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.