Toplantıda neler konuştular?

Toplantıda neler konuştular?

Dolmabahçe çalışma ofisinde bugün gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Erdoğan'a, Fethullah Gülen tarafından bir mektup yollandığı iddia edildi.

MEHMET BARLAS: GÜLEN'DEN BARIŞ MEKTUBU!


Barlas toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Başbakan'ın Fethullah Gülen'den barış mektubu geldiğini söyledi. Barlas tekrar yargılanma konusu için de, Ergenekon ve balyoz sanıklarının tekarar yargınlanma taleplerinin geldiğini ve tekrar yargılanmanın olabileceğini söylediğini belirtti. 

ALİ BULAÇ: TIR OLAYI DERİN OPERASYONLA BAĞLANTILI

Yazar Ali Bulaç ise, Başbakan'ın önümüzdeki seçim dönemine kadar olacak olanlardan bahsettiğini belirterek şöyle devam etti:

Başbakan sorulara cevap verdi. Cemaat konusu gündeme geldi. TIR olayı da gündeme geldi. Olayların birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Hükümete, kendisine karşı yürütülen sürecin bir psrçaı olduğunu belirtti. 'Eğer yargıda yapılanma varsa hükümet tedbir almalı, 28 Şubat'ın tekrarı olabilir' dediğimizde," Bu konuda çok dikkatliyiz ve asla izin vermeyiz" dedi. Hukuk dahilinde tasfiye etme konusunda kararlı olduğunu söyledi. 

AKİF BEKİ: PAZARLIK TEKLİFLERİ VAR

Akif Beki, "Başbakan'la 17 Aralık komplosu dediği olayı konuştuk. Onun siyasi ekonomik sonuçarıyla ilgili sorular soruldu. 4 saat sürdü. Başbakan cemaatin samimi olan kitlesini bu işin dışında tutmak kaydıyla devlet içinde paralel örgütlenme olduğunu, tespitlerinin hızla devam ettiğini ve bu konuda adımlar atacağını söyledi. Bu durumu kontrol altına almış gibi bir izlenim bıraktı. Böyle bir gelişme beklenebiir. Bu hadisenin dershaneler tartışmasıyla başladığını devlet kadrolarındaki atmalarla ilgili hazırlık teklifleri yapıldığını ama bu tip pazarlıklara girmeyeceğini ifade etti. Bir kararlılık gösterdi. Herhangi bir şekilde ortamın yatışması Başabakan tarafından olumlu karşılanıyor ise de Başbakan'ın bu paralel devletin faaliyetlerine göz yummayacağını öğrenmiş olduk. Bir takım pazarlık teklifleri var. Başbakan bu tekliflere açık olmadığını belirtti. Operasyonun durması ya da devamnının gelemesi için yapılan pzarlık tekliflerinden bahsediyorum" şeklinde konuştu. 

MAHMUT ÖVÜR: EN KARARLI HALİYDİ

Tüm geçmişte yapılanlardan sonra Başbakan'ın bu güne kadarki açıklamaları arasında en kararlı haliydi. Yasal prosedür üzerinden harekete geçme kararlılığını gördüm. Böyle bir sonucun ortaya çıkması karşısında yeni bir dönemin olduğunu çok net söyledi. Bu adımlar mutlaka olacak hem yargı hem emniyet boyutuyla. Bunların hiç birisi rastgele atılacak adımlar değil. Başbakan daha demokratik adımlar atarak yeni çözümler yürütecek. Altını çizdiği 2 şey vardı. Amacın 30 Mart seçimlerine kendisini, AK Parti'yi ve çözüm sürecini sekteye uğratmak olduğunu ifade etti. Çözüm sürecinde durumun iyiye gittiğini söyledi. Bu operasyonu boşa çıkartmaya çalışacağını belirtti. 

FİKRET BİLA: YENİDEN YARGILANMA İÇİN BAKANLIĞA TALİMAT VERMİŞ

Cemaat konusunda açık bir ifadesi oldu. Paralel devletin ortadan kaldırılacağını ifade etti. Yeniden yargılama konusuna olumlu yaklaştığıı söyledi. Yeniden yargılama konusunda Adalaet Bakanlığı'na talimat verdiğini belirtti. Bundan sonraki süreci Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a bıraktı. Bozdağ, Ergenekon davası için devam eden bir dava olduğunu ve yeniden yargılamanın söz konusu olamayacağını söyledi. Engn Alan için kesinleşmiş bir hüküm söz konusu olduğu belirtildi. Başbakan, oğlu ve damadıyla ilgili iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Yasin El Kadı'nın bir terörist olmadığını ve aile dostlukları olduğunu söyledi. Erdoğan, 'Başbakan'ın damadı ya da oğlu iseniz Türkiye'de iş yapamayacak mısınız?' diye sordu.

DR. CAN PAKER: BAŞBAKAN NE YAPACAĞINA KARAR VERMİŞ

Başbakan ne yapacağını düşünmüş karar vermiş. Operasyonun Türkiye'nin geleceğine darbe olduğunu ifade etti. Hiçbir kuruluşla pazarlığa girmeyeceğğini söyledi. Bunun genelde bir Türkiye meselesi olduğu ve pazarlığı olmayacağı görüşünde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.