1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Torba yasada emekliye büyük şok: ZAM YOK
Torba yasada emekliye büyük şok: ZAM YOK

Torba yasada emekliye büyük şok: ZAM YOK

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Torba yasadan emekliye kötü haber. İşte detaylar;

A+A-

Emekliler Ocak ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ederken flaş bir gelişme yaşandı. Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre maaşları Bin TL’nin altında olan emeklilere zam yapılmayacak.

Emekli maaşlarını bin TL’ye yükseltmek için hazırlanan torba yasa teklifinin altından olay yaratacak taktiğin çıktığı ileri sürüldü. Sözcü’de yer alan habere göre; Bin TL’den az maaş alan binlerce emeklilerin aylıklarının değil, gelirlerinin bin liraya yükseltileceği iddia edildi.

Diyanet Sarayı yapılıyor

Sözcü’nün ‘Emekliye zam oyunu’ başlıklı haberinde, binlerce emeklinin, asıl aylıklarının Bin TL’ye ulaşana kadar hiçbir zam ya da enflasyon farkı verilmeyeceği ve 2022 senesine kadar emeklilerin maaşlarının 1.000 lira olarak kalacağı vurgulandı.

Erdoğan’ı kızdıracak görüntü: AKP’li Belediye Başkanı fena yakalandı

BİNLERCE EMEKLİNİN MAAŞI YERİNDE SAYACAK

‘Meclis Genel Kurulu'na görüşülen yasa teklifine göre, emeklilere halen ödenen aylıklar, bu aylıklarla birlikte yapılan ödemeler ve yeni yapılacak ek ödemelerin ‘toplamı' Bin TL’den az olamayacak’ diyen Erdoğan Süzer haberinde, “Emeklilerin alacağı yaşlılık aylığı ve diğer tüm ödemelerin toplamı Bin TL’nin altındaysa aradaki fark Hazine'den Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek. Bu taktik yüzünden yıllık zamlar Bin TL’lik yeni gelir yerine, Bin TL’nin altındaki mevcut aylığa uygulanacak. Dolayısıyla Bin TL yıllarca yerinde sayacak ve hiç artmayacak” ifadelerini kullandı.

Ozan Arif'in MHP'li Semih Yalçın'a cevabı ağır oldu: Seni viski şişesine oturtur ve o koca kıç*nı...'

EMEKLİNİN AYLIĞI BİN LİRAYA ULAŞINCA 6 AYLIK ZAMLARDAN YARARLANABİLECEK

Erdoğan Süzer haberin devamında şu ifadelere yer verdi:

Hazırlanan yasa teklifine göre aylığı 700 TL olan bir emeklinin geliri yasa çıkınca Bin TL’ye yükselecek, fakat esas aylığı yine 700 TL olarak kalacak. Ocak ayında örneğin %10 zam hakkı doğarsa bu zam Bin TL’lik yeni gelire değil, emeklinin esas yaşlılık aylığı olan 700 TL’ye uygulanacak. Ocak zammıyla emeklinin esas aylığı 770 TL’ye çıkacak, fakat eline geçen para %10 zamma rağmen, yine Bin TL olacak. Temmuzda maaşa örneğin %10 zam hakkı doğarsa %10'luk zam da 770 TL’ye yapılacak. Emeklinin aylığı 847 TL’ye çıkarken evine giren para yine Bin TL’de kalacak. Bu şekilde her 6 ayda bir yapılan zamlarla bugünkü 700 TL’lik aylık Bin TL’ye çıkana kadar emeklinin Bin TL’sine hiç zam yapılmayacak. Emekli ancak kendi aylığı 1000 liraya ulaştığında 6 aylık zamlardan ve enflasyon farklarından yararlanabilecek.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.