TSK'da onbinlerce FETÖ'cü sırasını bekliyor

TSK'da onbinlerce FETÖ'cü sırasını bekliyor

FETÖ üyeleri deşifre olmamak için yeni haberleşme için kullandığı “büfeden arama” yönteminin deşifre edilmesi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızmış örgüt mensuplarına büyük darbe vurdu.

A+A-

FETÖ üyeleri deşifre olmamak için yeni haberleşme için kullandığı “büfeden arama” yönteminin deşifre edilmesi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızmış örgüt mensuplarına büyük darbe vurdu.

Ancak güvenlik güçleri, sayılarının on binleri bulduğu belirtilen FETÖ örgüt üyelerini tek bir seferde gözaltına almaları ve aynı anda sorgulamaları mümkün olmadığından, zamana yayarak operasyon yapıyor.

Buna göre, halen TSK’da operasyon yapılması için “sırasını” bekleyen on binlerce FETÖ üyesi görev yapıyor.  

Bu çarpıcı gerçeği, Hürriyet Gazetesi’nden Toygun Atilla kaleme aldı.

ÖĞRENCİ KODLU FETÖ ÜYELERİ

Mahrem yapıya mensup FETÖ üyelerinin haberleşme aracı olarak kullandığı büfelerdeki kontörlü telefonlardan yapılacak aramalara da örgüt düzenleme getirmişti: Büfeden arama yapacak kişi yönetici konumundaki “imam”, aranan kişi ise mahrem yapılanma içinde yer alan “öğrenci” tabir edilen TSK içindeki FETÖ mensubu olacaktı.

Örgüt yöneticisi, sorumluluğunda olan 2’den fazla TSK mensubu örgüt üyesini aynı büfeden aramamalıydı. İmamlar mahrem yapı içindeki elemanlarının telefonlarını telefon fihristine şifreli kaydetmek zorundaydı. Örneğin son 4 rakamı 1122 olan telefon numarası 1178 olarak telefon fihristine kaydedilirdi. Gerçek telefon numarasının son 2 rakamı 100’e tamamlanırdı.

TELEFONLA GÖRÜŞMELER İÇİN TALİMAT ÇIKARILDI

Büfelerden yapılan görüşmeler kısa tutulur. Haftalık buluşma noktaları ve görüşme saatleri belirtilirdi. Büfeden arama yapan imam, tekrar arama tuşu ile aradığı numaraya ulaşılmaması için, konuşma bittikten sonra başka bir numara tuşlamalıydı.  

Kullanılan büfelerin değiştirilmesi ve imamların oturduğu evlere yakın büfelerden arama yapılmaması zorunluluktu. İşte tüm bu talimatlara rağmen FETÖ imamlarının kimilerinin 2’den fazla TSK mensubunu periyodik olarak her hafta aynı büfelerden aramaları deşifrelerini kolaylaştırdı.

ÜRKÜTÜCÜ TABLO

Sadece Ankara’da, FETÖ’nün “büfe araması” yöntemi sonucu ortaya çıkarılan örgüt üyesi muvazzaf subay ve astsubayın toplam sayısı 7 bin 387 kişi. Bunların 3 bin 455’i Kara Kuvvetleri, 1599’u Jandarma, 1366’sı Hava Kuvvetleri, 857’si Deniz Kuvvetleri, 55’i Sahil Güvenlik, 55’i ise askeri yargı mensubu. 3 bin 800’üne adli işlem yapıldı. Önümüzdeki günlerde haklarında adli işlem yapılacak olan muvazzaf 3 bin 587 FETÖ üyesi TSK mensubu bulunuyor.

İstanbul’da ise aynı yöntemle FETÖ üyesi 3 bin 500 asker tespit edildi. Bunlardan 2 bin 30’u hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul’da da henüz hakkında operasyon kararı verilmemiş örgüt üyesi olduğu belirlenen 1470 TSK mensubu var. Bunlar, sadece 2 büyük ille ilgili veriler. Yetkililere göre tüm Türkiye çapındaki rakamlar ise on binlerin üzerinde.

ZAMANA YAYILARAK OPERASYONLAR YAPILIYOR

TSK’da hemen hemen her hafta yapılan FETÖ operasyonlarının başlıca nedeni, büfe aramaları yöntemi ile deşifre olan örgüt üyeleri. Güvenlik güçleri, sayılarının on binleri bulduğu belirtilen örgüt üyelerini tek bir seferde gözaltına almaları ve aynı anda sorgulamaları mümkün olmadığından, zamana yayarak operasyon yapıyor.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.