1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TÜRGEV’e ret
TÜRGEV’e ret

TÜRGEV’e ret

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı “rüşvetin merkezi” sözünü yargıya taşıdı. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, Sevda Tepesi, 17/25 Aralık operasyonlarına ilişkin dosyayı getirtip inceleye

A+A-

MAHKEME BELGELERİ İNCELEDİ


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 yılı içerisinde farklı tarihlerde yaptığı konuşmalarda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu TÜRGEV’in ‘rüşvetin merkezi’ olduğunu iddia ederek, “...ihale veriliyor. Rüşvet de TÜRGEV’e ödeniyor. İhale alanların rüşvet verdikleri bir yer daha var. Adı TÜRGEV...” sözlerini sarf etti. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri nedeniyle TÜRGEV, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 100 bin liralık tazminat talebiyle dava açtı. TÜRGEV avukatı dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun asılsız, hukuki mesnetten uzak iddialarla müvekkilinin kişilik haklarına, saygınlığına, onuruna ağır saldırıda bulunduğun iddia etti.
 
Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, müvekkilinin açıklamalarının tamamının doğru olgulara dayalı olduğunu, kamu yararı çerçevesinde toplumu aydınlatma güdüsüyle hareket edildiğini belirtti. Avukat Çelik, Kılıçdaroğlu’nun “TÜRGEV rüşvetin merkezi” ifadesini doğruluğunu ispatlama adına, ‘Sevda Tepesi’ olarak adlandırılan Üsküdar’daki taşınmaza ait tapu kaydının, 17/25 Aralık yolsuzluk operasyona ilişkin dosyaların, ses kayıtlarının getirtilmesini istedi. Avukatın talebi üzerine mahkeme, söz konusu tapu kaydı ve soruşturmaların dosyalarını getirterek inceledi.

‘BELGELER DOĞRULUYOR’

Avukat Celal Çelik, esasa ilişkin son beyanında, mahkemenin getirip incelediği Sevda Tepesi ve yolsuzluk operasyonuna ilişkin belgelerin Kılıçdaroğlu’nu haklı çıkardığını savunarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Zira gelen tapu kaydında malik olarak yazılı Abdullah Bin Abdulaziz’in; Suudi Arabistan’ın 23 Ocak 2015 tarihinde vefat eden Kralı olduğu sabittir. Öte yandan 99.999.990 USD’lik usulsüz aktarımın, (Kraliyete ait) Royal Protokol tarafından (Kral henüz ölmeden önce) 26 Nisan 2012 tarihinde yapıldığı, önceden Vakıfbank tarafından mahkemenize gönderilen yazı ile anlaşılmıştı. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir vakfa karşılıksız olarak 99.999.990 USD’lik para aktarımı yapılmadığı ve yapılmayacağı gerçeği de gözetildiğinde haklılığımız daha da pekişmiş olmaktadır. Soruşturma dosyasında, Genel Başkanımızın dava konusu eleştirilerini doğrulayan ve haklı kılan binlerce veri bulunmaktadır.”

DAVA REDDEDİLDİ

Davanın karar duruşması 30 Haziran’da yapıldı. TÜRGEV’in avukatı Selma Yıldız dosyaya gelen belgeler ve müzekkere cevaplarının Kılıçdaroğlu’nun iddialarını ispatlar nitelikte olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de dava dosyasına gelen belgelere dikkat çekerek, “Fezlekelerde birçok kez TÜRGEV adı geçmektir. Vakıflar Bankası’ndan gelen yazıda ve Sevda Tepesi tapu kayıtları dikkate alındığında gönderilen paraların bağış olmadığı anlaşılmıştır. Bütün bunlar müvekkilin iddialarını doğrulamaktadır” dedi. Mahkeme savunmalarının ardından TÜRGEV’in açtığı davanın reddine karar verdi. 
Bu haber toplam 284 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.