1. YAZARLAR

  2. Yekta YAKTI

  3. Türk Siyasetinde Emekli Subaylar
Yekta YAKTI

Yekta YAKTI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Siyasetinde Emekli Subaylar

A+A-

Bugün siz okurlarıma; TSK'den emekliye ayrıldıktan sonra “vatan borcumuz var” diyerek ülkeye ve millete hizmete kendilerini adayan, şanlı ordumuzun çok kıymetli 2 subayından söz edeceğim:

“Atın kuyruğu durur, Tevfik Diker durmaz.”

“Türk siyasi tarihinin, TBMM'de en başarılı milletvekili kim?” diye bir araştırma yapılacak olsa, Şehit Adnan Menderes'in okuttuğu, kunduracı Mehmet'in oğlu Tevfik Diker birinci çıkar.

“Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir”

19-20. Dönem Doğru Yol Partisi Manisa Milletvekili, araştırmacı, yazar ve Yolsuzlukla Mücadele Derneği Kurucu Başkanı Tevfik Diker; Kurtlar Medyası, Ahtapot'un Kolları ve Koordinat isimli 3 kitabıyla ülkenin kanını emenleri deşifre etti.

15 Temmuz darbe girişimini yapan Fethullahçı Terör Örgütü’nün(FETÖ) uzantılarıyla mücadele etti. Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi'ni seks yuvasına çeviren Ak Parti içindeki FETÖcülerin ipliğini pazara çıkardı.

“Vatan borcum var” dedi

Sayın Tevfik Diker bir süredir hasta ve hastanede tedavisi devam ediyor. Okurlarım hemen hemen her gün “Tevfik abiden bir haber var mı?” diye arıyorlar.

“Ölümden döndüm”

Sayın Diker'i aradım, okurlarımın selamlarını ilettim. Hepsine teşekkür etti fakat siyasete artık nokta koyduğunu söyledi.

Diker: “Hastalığımla mücadele ediyorum. Tedavi sürecim devam ediyor. O nedenle siyaset defterini ve sosyal yaşamı bıraktım. 7 Mayıs'ta tekrar kontrollerim yapılacak.”

Sayın Diker, verdiği onca mücadelenin sonunda kırgındı, en güvendiklerinin ihanetine maruz kaldığını söyledi, “Siyasette ihanetten başka bir şey görmedim” diye de ekledi. Sizce haksız mı?

Emekli Albay Mustafa Gümüş

Emekli Albay Gümüş, 31 yıl boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)'nde görev yaptı. Yurtdışı görevlerinde başarılı çalışmalara imza attı. Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe bölgelerinin Garnizon Komutanıydı.

Çevresinde sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı çalışmaların yanı sıra, kütüphanesi olmayan okulların kütüphaneye kavuşması ve boya badanasının yapılmasına öncülük eden bir eğitim gönüllüsü olarak, çevresinde son derece sevilen ve sayılan bir kişi oldu.

TSK'dan emekli olduktan sonra, aile dostu olan Atatürk'ün manevi kızı, merhume Ülkü Adatepe'nin tavsiyesi ile Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)'ne katıldı. Gümüş'ün CHP'ye katılım töreninde rozetini takan merhume Adatepe:

“Atatürk'e çok benziyor, onun ilkelerinde yürüyen Sayın Mustafa Gümüş'ün CHP'ye de önemli hizmetleri olacağından hiç kuşkum yok.” dedi.

Anadolu yakasında STK'lar ile kurduğu yakın ilişkileri, İstanbul Tokatlılar Vakfı kurucu üyeliği, Tokatspor'a sağladığı önemli katkılar ve Tokatlılar Derneği’nin kurulmasının öncülüğünü yapan Gümüş, önemli haber sitelerinde yazdığı köşe yazılarıyla “demokrat bir Türkiye” mücadelesi verdi.

Sayın Gümüş, CHP'de İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. Belediye Başkan adayı ve Milletvekili adayı oldu. Birçok siyasi partide olduğu gibi, CHP'de de lidere bağlı siyasetin ön planda olmasından dolayı, 15 yıl aktif olarak görev yaptığı CHP'den istifa ederek, Merkez Parti’de Medya ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanlığı görevini üstlendi.

Genel Başkan Prof. Dr. Abdurrahim Karslı'nın liderliğindeki Merkez Parti'ye, önemli isimler ile tanınan ve çevresinde saygın siyasetçilerin katılımını sağlayan Emekli Albay Mustafa Gümüş, “Yeni siyasetin partisi olan Merkez Parti ile Türkiye'de tıkanan siyaset anlayışını değiştirmekle kalmayacağız. Hak, adalet ve tam demokrasi için yeniden 'önce İnsan' kavramını ön plana çıkaracağız” dedi.

TSK'dan emekli olduktan sonra, siyasette önemli çalışmalara imza atan Emekli Albay Tevfik Diker rahatsızlığından dolayı siyasi hayatını noktalarken, Emekli Albay Mustafa Gümüş ise yeni siyaset arenasında, ülkeye ve millete hizmetini Merkez Parti'de 'Önce İnsan' sloganıyla sürdürüyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar