Türkiye’den son dakika yaptırım açıklaması

Türkiye’den son dakika yaptırım açıklaması

Sıcak gelişme… Amerika Birleşik Devleti’nin yaptırım kararlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcısı Fuat Oktay kritik açıklamalarda bulundu. İşte haberin ayrıntıları;

ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararına Türkiye’den ilk değerlendirme geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu.

Oktay, "Yaptırımlardaki tutumumuz ne olacak bunu açıkça ifade ettik. Türkiye'nin yaptığı bir inatlaşma olayı değildir. Bugün zaten açıklama olacak, sonuçlarını göreceğiz” dedi.

Fuat Oktay yaptırım kararlarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Sistem değişikliği güçlü olmanın gereğini yerine getirdi. Yoğun bir manipülasyon dönemi yaşadık. Üç dört parametre vardır sıkıntılı olunan. Ama toplama baktığınızda dünyadaki birçok ülkeden çok daha iyi şartlarda ekonomik parametrelere sahip bir ülkenin birdenbire bir manipülasyonun içine girmesi. Biz bütün gücümüzle bununla mücadele ettik. Topyekun mücadele ettik. Siyasi anlamda da birçok manipülasyonun olduğunu görüyorsunuz. Topyekun bununla mücadele dip arkada bırakmaya başladığınızda bunu siyasi yansımalarını göreceksiniz. Dövizin, doların ve iç politikaların ekonomide silah olarak kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz.

ABD'NİN YAPTIRIM KARARI: BUGÜN AÇIKLAMA YAPILACAK

Bir ülkenin çıkardığı yaptırım kararına bütün dünya ülkelerinin uymasını beklemek adil değil. Bir komşumuza karşı, önemli bir enerji sağlayan bir komşumuza karşı burada bir günde biz her şeyi kesme şansımız yok. Bunu defalarca ifade ettik. Brunson konusu yapay bir gündemdi. Bakanlarımıza uygulanan da yapay bir gündemdi. Duruşumuzu açıkça ifade ettik yaptırımlara karşı. Yaptırımlardan muaf 8 ülkeye ilişkin bugün açıklama olacak büyük ihtimalle sonuçlarını da göreceğiz. Türkiye tavrını koymuştur. Türkiye'nin yaptığı bir inatlaşma olayı değildir.

BİZİM ABD İLE ASIL SORUNUMUZ...

Bizim ABD ile ilişkilerimize baktığımızda bizim asıl sorunumuz, 15 Temmuz’u yaşadık, 251 insanımızı kaybettiğimiz ve bunu katillerinin elini kolunu sallayarak dolaşan bir ülkeden bahsediyoruz.Terör örgütünün ele başının iadesini istiyoruz.

Güney sınırımıza bakın ikinci ana sorun odur. Normalleşme buna da hizmet edecektir. Yapay sorunlarla değil gerçek sorunlarla ilgilenme… Sadece ekonomi değil siyasi anlamda da normal konuların konuşulduğu bir normalleşme ümit ediyoruz."

MÜNBİÇ’TEKİ GELİŞMELER

Türkiye’ye yönelik taciz ve tehditlere müsaade edemeyiz. Doğusunda da bu olacak. Bunu gizlemiyoruz. Açık ifade ediyoruz. İstikrarsızlık adası haline dönüştürülmüş böyle bir alanda Türkiye’nin tehdit edilmesine müsaade edemeyiz. Biz gelir sizi kaynağında kuruturuz. Ne yaparsanız yapın kim size yardım ederse etsin Türkiye kendisine karşı hiçbir tehdide hiçbir oluşumu müsaade etmeyecektir.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.