Türkiye’nin yedinci uydusu bugün törenle hizmete giriyor

Türkiye’nin yedinci uydusu bugün törenle hizmete giriyor

Türkiye’nin istihbarat ve haberleşme amaçlı olarak tasarlanan uydusu TÜRKSAT 5A, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hizmete alınacak.

8 Ocak’ta Elon Musk'ın roketiyle uzaya fırlatılan TÜRKSAT 5A, 4 Mayıs itibariyle jeosenkron yörüngeye ulaşmış, 5 Mayıs tarihinde yörüngede testler başlamıştı. Test çalışmaları başarıyla tamamlanan TÜRKSAT 5A bugün Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlenecek törenle hizmet vermeye başlayacak.

İstihbarat ve haberleşme amaçlı olarak tasarlanan TÜRKSAT 5A’nın kapsama alanında Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Orta Afrika, Akdeniz, Ege ve Karadeniz bulunuyor. Beşinci nesil haberleşme uydusu TÜRKSAT 5A ile Türkiye’nin uzaydaki aktif uydu sayısı yediye çıkacak.

Uzayda halen üçü haberleşme, üçü de gözlem amaçlı olarak altı uydu faaliyet gösteriyor. TÜRKSAT filosunun en güçlü uydusu olacak olan TÜRKSAT 5A’nın, istihbarat alanında güvenilir bir uydu olmasının yanında Türkiye’nin milli uzay programı çalışmalarına da büyük katkısı bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKSAT 5A ile ilgili açıklamasında, Türkiye’nin uzayda yörünge hakkı bulunan 30 ülkeden biri olduğuna dikkat çekerek, “Uydumuzla doğu yörüngesindeki uzay haklarımızı 30 yıl boyunca garanti altına alıyoruz. Amacımız, 2022 yılında, ülkemiz tarafından üretilen ilk haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A’yı uzaydaki yerine yerleştirmektir. Bu uydu, çok gelişmiş teknolojik donanıma sahip önemli bir projedir. Yine önümüzdeki yıl, kendi tasarımımız ve üretimimiz olan İMECE isimli yüksek çözünürlüklü gözlem uydumuzu da inşallah uzaya yolcu edeceğiz” demişti.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın sözleşmesi 15 Aralık 2014’te imzalanmıştı.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.