1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. "Türk'süz anayasa taslağı" hazırlayan İbrahim Kabaoğlu kimdir?
"Türk'süz anayasa taslağı" hazırlayan İbrahim Kabaoğlu kimdir?

"Türk'süz anayasa taslağı" hazırlayan İbrahim Kabaoğlu kimdir?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile hazırlanan “Yasama Yetkisi Devredilemez” adlı kitapçıkta Anayasa’dan Türk ve Atatürk Milliyetçiliği yer almayan taslağı hazırlayan İbrahim Kabaoğlu kimdir?

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu tarafından “Demokratik muhalefetin” anayasa değişikliği için izlenmesi gereken yol haritasını açıkladığı “Yasama Yetkisi Devredilemez” adlı bir kitapçık hazırladı.

Önsüzünü Kılıçdaroğlu’nun yazdığı yedi bölümden oluşan kitapçık, HDP, İyi Parti, SP, DP ve TİP’li milletvekilleri ile birlikte Ak Parti ve MHP’li grup başkanvekillerine gönderildi.

Kaboğlu’nun kitapçığı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a da ilettiği öğrenildi.

 

ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLEMEZ MADDESİNİ DEĞİŞTİRDİ

 

CHP İstanbul Milletvekili Kaboğlu, HDP’yi de içine aldığı demokratik muhalefetin, anayasa konusunda izlemesi gereken yol haritasına ilişkin önerilerini sıraladığı kitapçıkta, Anayasanın değiştirilemez maddelerinden olan ikinci maddedeki “Atatürk Milliyetçiliği” ifadesini çıkardı.

Yerine “İnsan haklarına dayanan laik ve demokratik sosyal hukuk devleti” ifadesini kullandı.

 

SKANDAL TASLAĞI HAZIRLAYAN İBRAHİM KABAOĞLU KİMDİR?

İbrahim Özden Kaboğlu 10 Nisan 1950 Borçka/Artvin doğumludur.

1974 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1981 yılında Limoges Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nde doktorasını yaptı. 1987'de doçent, 1994 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör oldu.

2003 yılında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanlığına getirildi. Bu görevde iken hazırladığı "Azınlık ve Kültürel Haklar Raporu" hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 2008 yılında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan açılan davadan raporun bilimsel içeriğe sahip olduğu ve şiddeti teşvik etmediği gerekçesiyle beraat etti.

 

KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

Kabaoğlu, Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde iken 686 numaralı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteden ihraç edildi. 2007 yılından beri Birgün'de yazmaktadır.

Kabaoğlu,24 Haziran 2018 genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.