TÜSİAD'dan Gül'e mektup

TÜSİAD'dan Gül'e mektup

TÜSİAD, Meclis'ten geçen İnternet Yasası için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi. Mektupta, düzenlemenin kişisel özgürlükleri olumsuz etkileyeceği ifade edildi.

TÜSİAD TBMM'de kabul edilen internet düzenlemesi ile ilgili olarak görüş ve önerilerini  Cumhurbaşkanlığı makamına bir mektup ekinde arz etti.

 

Mektupta, ''İnternet düzenlemesi kişisel özgürlükleri olumsuz etkiler'' denildi.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verilidi:

"TBMM gündeminde 'Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' içerisinde ele alınan '5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınlar Aracılığıyla İşlenen Suçlara İlişkin Kanun'da değişiklik öngören düzenlemelerin temel hak ve özgürlükler ve internet ekonomisi açısından yaratabileceği sakıncalara 13 Ocak 2014 tarihinde yayınladığımız basın bülteni ile dikkat çekmiştik.

Ardından, 16 Ocak 2014 tarihinde ayrıntılı TÜSİAD görüş ve önerileri ilgili Bakanlıklara, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere iletilmişti. Kamuoyunda ciddi tepkilere yol açan düzenleme ile ilgili olarak sivil toplum örgütleri, bilişim hukuku uzmanları ve ilgili diğer kesimlerce yapılan eleştiri ve öneriler maalesef dikkat alınmamıştır.

Söz konusu düzenlemenin olumlu yönde hiçbir değişiklik yapılmadan TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmiş olması, hem katılımcı demokrasinin işleyişi hem de düzenlemenin doğurabileceği sakıncaların önlenmesi açısından beklentileri boşa çıkarmıştır.

Ülkemizde internet düzenlemesi denilince hemen yasaklama refleksinin devreye girmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu bağlamda, söz konusu kanunun, AİHM'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin taraf olduğu diğer uluslararası antlaşmaların tanımladığı ifade özgürlüğü de dahil temel insan hakları kriterlerini içerecek şekilde düzenlenmesi gerektiğine kuvvetle inanıyoruz.

Bu doğrultuda, kanunun son haliyle ilgili TÜSİAD görüş ve önerilerini Sayın Cumhurbaşkanlığı makamına bir mektup ekinde arz etmiş bulunuyoruz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.