Twitter özel YouTube ulusal konu

Twitter özel YouTube ulusal konu

NEW York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk gazetecilerin Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Twitter yasağının neden kalkmadığı soruna “Twitter yasağı özel bir konu, YouTube yasağı ise ulusal güvenlik konusu.


Bu özgürlüklerin kısıtlaması olarak algılanmamalı” şeklinde cevapladı. Davutoğlu’nun Twitter blokajının kaldırılmasından önce yaptığı açıklamalar şöyle:

Mahkeme kararı: “Hukuk sisteminin işleyişi var. Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar, böyle bir hukuki karardır. Kendi hukuk sistemi içinde durum farklı, bunu tartışırız ve değerlendirmesini yaparız. Dışarıdaki bir uluslararası şirket, iç hukumuza saygı göstermek zorundadır. Herhangi bir şekilde özgürlük kıstlamasına yönelik bir adım olduğu tezi yanlıştır. Başka ülkelerde de gayri resmi bir dinleme olduğunda her ülke kendi tedbirini alır.
 
Suriye: Suriye’de gelişmeler bir savaşın çok ötesine geçmiştir. Son olarak 2 hafta önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası angajman kuralları gereği Suriye uçağı düşürmesi söz konusu. Bizim için çok ciddiyetle takip edilmesi gereken bir husustur.
 

Suriye’deki Keseb çatışması: Keseb için özel bir hazırlığa gerek yok. Türkiye insani konular söz konusu olduğunda Türkiye etnik ya da hiç bir mezhep ayrımını kabul etmez. Arap, Türk kim gelirse gelsin sınırlarımızın açık olduğunu açıkladık. Ben Ermeni Patriğini de ziyaret ettim. Oradaki yakınlarınız zor durumda kalırsa Türkiye’nin her türlü yardıma hazır olduğunu söylemiştim.”

Güvenlik Konseyi adaylığı: Davutoğlu, New York’ta Türkiye’nin 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğine adaylığı için temaslar gerçekleştiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.