1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Üç-Beş kuruşları 1 trilyon
Üç-Beş kuruşları 1 trilyon

Üç-Beş kuruşları 1 trilyon

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankırı'nın Şabanözü İlçesi'nde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Aralık'tan sonra ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları karşısında aklanması gerektiğini belirtti.

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankırı'nın Şabanözü İlçesi'nde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Aralık'tan sonra ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları karşısında aklanması gerektiğini belirterek, "Sayın Başbakan sen nereye gidiyorsun. Nereye gidiyorsan git, milleti felakete götürmeye hakkın yok" dedi.


Şabanözü İlçesi'nde partisinin seçim bürosunu açan MHP lideri Devlet Bahçeli, burada toplanan partililere hitap etti. Konuşmasında, 17 Aralık'tan bu güne 57 gün geçtiğini belirten Bahçeli, "Bu sürede işsizliğin çözümü için bir adım atılmış mıdır, esnafın sıkıntılarını gidermek için projeler geliştirilmiş midir?" diye sordu. Bahçeli, "Ne yapmıştır sayın Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık'tan bu yana Türkiyemizin tek bir gündemi vardır, o da yolsuzluk ve rüşvet olayıdır. Yani 11 yıldan bu yana iktidar olan bir partinin yolsuzluk ve rüşveti o kadar çoğalmış ki, 17 Aralık'da iktidarı patlatmış ve 17 Aralık'tan bugüne geçen 57 günde sayın Başbakan her şeyi unutmuş ve bazı bakanlarının, bazı yöneticilerinin, bazı milletvekillerinin ve bazı işadamlarının ve sonunda da çocuklarının yapmış olduğu bazı olaylara cevaben Türkiye'nin her türlü imkanını seferber etmiştir. Yani bugün televizyonlarda görüyorsunuz ve duyuyorsunuz, her gün bir şey çıkıyor. Tape diye, resmi mahkeme kararı dinlemelerinin bugün sonuçları televizyonlarda tartışılıyor. Kime nasıl inanacağız, ne yapacağız, gerçekten bir yolsuzluk olayı var mı?

Adalet Ve Kalkınma Partisi'ne bir haksızlık mı yapılıyor, yoksa Adale ve Kalkınma Partisi bu yolsuzluğun içerisine ne kadar girmiş, ne kadar dibine kadar sokulmuş, bunları görmek lazım" dedi.

OĞLU, 1 TRİLYON VAR BABA DİYOR

Bir bakanın, memleketi Mardin'e gidip görevinden istifa etmenin sebeplerini anlattığını hatırlatan Bahçeli, "Haksızlığa, iftiraya uğradığını söylüyor, masum olduğundan bahsediyor, çocuklarını çok iyi yetiştirdiğinden bahsediyor. Dün yine tape dedikleri dinleme sonrası ortaya çıkmış ses kayıtlarında 17 Aralık sabahı oğlu babasını arıyor, halini hatırını soruyor, aralarında biraz konuşma geçtikten sonra babası oğluna, 'ne kadar var oğlum' diyor, oğlu 3- 5 kuruş diyor oğlu. Babası, 'Peki ne kadar var oğlum?' diyor. Oğlu, '1 trilyon var baba' diyor. Şimdi bu konuşmanın arkasından Mardin'deki konuşmasını gözden geçirerek, bu bakanın istifa etmesi yetmez, arkasından 'fezlekemi neden geri çekiyorsunuz?' diyerek Başbakana fezlekesinin TBMM'ye geri iadesini istemesi ve arkasından da Yüce Divana gidecek yolun açılmasını talep etmesi lazım. ahlak budur, dürüstlük budur" dedi.

SERVETİNE SERVET KATMIŞ ŞAHSİYETLER

Başbakan Erdoğan'ın 57 gündür bu yolsuzlukların, rüşvetin, üstünü örtmek gayesiyle herkesi hain ilan ettiğini belirten Bahçeli, "Herkesi suçluyor, herkese hakaret ediyor ve devletin bütün imkanlarını bu yolda kullanıyor. Bu yolsuzlukların üzerine gitme ve burada görev alma imkanı olan kim varsa, bunların hepsini tespit etmiş, emniyette yer değiştirmedik emniyet müdürü, şube müdürü kalmamış, polis memuru arkadaşlarımız kış günü yer değiştirtiliyor. Sayın Başbakan bütün bu yanlışlarla yoluna devam ediyor. Buna 'dur' demek lazım. 'Peki ne yapsın bu başbakan?' dediğiniz zaman, söylüyorum, Şabanözü'nden de tekrar ediyor, 'sayın başbakan 57 günden bugüne iktidarınız üzerinde bir kara gölge dolaşıyor. Bu kara gölgelerin işaretleri ihale yolsuzlukları, kara para aklama, altın kaçakçılığı, bunu yapanlar arasından bakanlarınızla, bakanlarınızın çocukları var. 41 tane işadamı var. Sizin ikdidarınız döneminde servetine servet katmış şahsiyetler, şimdi kendi aralarında televizyonlarda ne konuştuklarını duyuyoruz. Bir işadamı bir istek ve talimat üzerine başbakana 100 milyon dolar para verecek kadar parası varsa, bu parayı nereden kazandığını sormak lazım. 100 milyon doları Şabanözü'ne getirmiş olsanız Şabanözü'nün bütün sorunları çözülür, Adı geçen bu işadamlarını bir havuzun içine atacağınız yerde, onun üzerinden bir takım yeni hırsızlık projelerini gerçekleştireceğiniz yerde, bunları mahkemeye de götürmeye gerek yok, bunların her birini bir mahkemeye götürün, her biri o ilde bir yatırım yapsın" diye konuştu.

KENDİNİ NEDEN AKLAMIYORSUN

Böyle olayların olduğu yerde Başbakan Erdoğan'ın adım atmasını isteyen Bahçeli şöyle devam etti:

"Ülkesini seviyorsa ve 11 yıldır kendisine destek verenlere kıymet veriyorsa diyecek ki, '17 Aralık'da bir soruşturma sonucunda, bakanlarım, milletvekili arkadaşlarım, bürokratlarım, aile yakınlarım, hanedanlarım, şunlar bunlar bir yolsuzluk olayına karışmıştır, böyle bir kanaat doğmuştur. Bunun aklanması lazım.' Adalet Ve Kalkınma Partisi'ne AKP dediğin zaman kızıp adının ak olduğunu söylüyorsun da, kendini neden aklamıyorsun. Şimdi ne yapması gerekiyordu, savcıları kıyacağı yerde, emniyet müdürlerini görevden alacağı yerde, adli kolluk kuvvetlerini dağıtacağı yerde, milletin huzuruna çıkacak 'icraatın içinden' diye her ay bir konuşma yapıyorsun, yalan dolan üzerine yaptığın bu konuşmaların bir de gerçeğini yap, de ki, 'bir yolsuzla suçlanıyorum ve aklanmak istiyorum, bütün yargıyı ve emniyeti göreve davet ediyorum' de. Başbakan hala saldırıyor, hala herkese hakaret ediyor, hala herkesi tehdit ediyor. Bazılarına haşhaşi, bazılarına paralel devlet, bazılarına casus diyor. Sayın başbakan sen nereye gidiyorsun. Nereye gidiyorsan git, milleti felakete götürmeye hakkın yok."

11 YIL HEBA EDİLDİ

Türkiye'yi 11 yıldır Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin yönettiğini ve milletin yüzde 47 ile 50 arasındaki tercihi ile iktidar olduğunu hatırlatan Bahçeli, "Milletimiz tarafından verilen destek, tam destek bulamamış ve 11 yıl heba edilmiştir. Adalet Ve Kalkınma Partisi'ne oy veren vatandaşlarımız, bu 11 yılı iyi değerlendirerek, 'ben ne yaptım' demelidir" dedi.

ÇATIŞMA UYARISI

Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların demokrasi içerisinde çözülmesi gerektiğini belirten Bahçeli, ülkenin çatışmaya sürüklenmemesini istedi. Bölünmenin eşiğinde bir Türkiye'nin bulunduğunu iddia eden Bahçeli, "Diyarbakır sokakları nelerle yazılmış, donanmış. Seçim döneminde, ne idüğü belirsiz parti adında her taraf başka amaçlara hizmet edecek şekilde afişlerle, pankartlarla donatılmış. Bunların ileride bir siyasi sonucu da olabilir. Hal böyle olunca Türkiye'de çatışma söz konusu olabilir" dedi.

11 yıllık iktidarın yanlışlıklarına bir son verecek bir yolun bulunması gerektiğini belirten Bahçeli, "Bu yol sandıkla ve demokrasiyle olmalıdır. 45 gün sonraki seçime sabırla, soğukkanlılıkla, birbirimizi kırmadan, incitmeden sandığa giderek bu iktidarı uyarmak lazım. 30 Mart'ta iktidar uyarılmalı, ama millet de uyandırılmalı. Adalet Ve Kalkınma Partisi artık yeter, senin şu yolsuzlukların ve rüşvetin hesabını da geçirmemek lazım. Öyleyse Sana 'hayır' diyorum, demek lazım" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.