1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzay Ajansı'na "FG"li atama! Erdoğan "adeta metastaz yapmış" dedi ama...
Uzay Ajansı'na "FG"li atama! Erdoğan "adeta metastaz yapmış" dedi ama...

Uzay Ajansı'na "FG"li atama! Erdoğan "adeta metastaz yapmış" dedi ama...

Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliklerine yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Listede çok çarpıcı isimler yer aldı.

A+A-

Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliklerine yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı'na göre; Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım atandı.

Ajansın yönetim kurulu üyeliklerine ise Prof. Dr. Yurdanur Tulunay, Prof. Dr. Sacit Özdemir, Doç. Dr. Lokman Kuzu, Dr. Ahmed Halid Akgiray, Cenk Şen ve Murat İkinci getirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, atamaları Twiiter hesabından duyurdu.

Varank mesajında, "Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle atanan Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Resmi Gazete'de yayımlandı. 'Milli Teknoloji Güçlü Sanayi' vizyonumuzu uzay ve havacılık alanında hayata geçirecek yıldız kadromuzla Türkiye’yi uzay ligine taşıyacağız" ifadesine yer verdi.

mustafa-varank-siyasetcafe.png

Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı’nın Yönetim Kurulu Üyeliği’ne Lokman Kuzu, müdür yardımcılığı görevine ise Mesut Gökten getirildi.

Bu iki ismin ortak yanı Syracuse Üniversitesi’nden arkadaş olmaları.

New York’taki bu üniversite bir dönem FETÖ’cülerin yoğun olarak yüksek lisans ve doktora programına katıldığı üniversite olarak biliniyor.

ORTAK MAKALE YAZAN İSİMLER

Lokman Kuzu’nun akademik geçmişine bakıldığında karşımıza, Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi'nin 2013 yılındaki 2. Sayısında yer alan bir makalesi çıktı.

Makalenin adı: ‘Fdfd(4) Yöntemi İle Rastgele Şekilli Cisimlerden Elektromanyetik Saçılma Değerlerinin Hesaplanması.’

Yazarları ise; Lokman Kuzu, Orhan Şengül, Erdem Demircioğlu idi.

Makaleyi yazan isimlerden Orhan Şengül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde çalışma ofislerinde bulunan dinleme cihazlarına ilişkin açılan davanın sanıklarındandı.

İddianamede MİT görevlisi olan Orhan Şengül’ün dosyası ayrılmıştı. Şengül’ün TÜBİTAK yöneticisi Hasan Palaz ile görüştüğü ifade edilen iddianamede, bu görüşme sonucunda Hasan Palaz’ın yapılan inceleme ve raporlarda yanıltma amaçlı çalıştığı belirtilmişti.

Makalenin bir diğer yazarı Erdem Demircioğlu ise, KHK ile ihraç edildi.

Lokman Kuzu ve Mesut Gökten TÜBİTAK UZAY’ın başına geçtikten sonra kendilerini “paralel yapıyla mücadele”nin ortasında buldular.

ajans-siyasetcafe.jpg

Gelin görün ki...

Kurumlara ‘temizlik’ talimatı verildiği günlerde, FETÖ ile ilişkileri tüm kurum çalışanları tarafından bilinen 2 ismin, işten çıkarılması için 1 yıl beklendi. Bu süre içerisinde bu isimler hiperspektral kamera şirketi kurdular.

Ve... Bu isimler FETÖ ile ilişkileri nedeniyle işten atılmadı; işe 3 gün ard arda gelmedikleri için kovularak, bir anlamda aklanarak işten ayrılmaları sağlandı.

DİKKAT ÇEKEN MAKAM ARABASI 

TÜBİTAK UZAY’ın başındaki Kuzu’nun, kurumun başına geldiği günlerde yaşanan bir diğer olay da, makam arabasıyla ilgiliydi.

İddia o ki; Kuzu atandıktan kısa bir süre sonra, makam arabası yenilendi.

Makam arabasının plakası ise ‘06 FG 1156’ idi…

Kuzu, bu aracı 15 Temmuz’dan sonra da aynı plakayla kullanmaya bir süre devam etti, sonra değiştirdi…

İHRAÇ EDİLENLER VE GERİ DÖNENLER

15 Temmuz’dan sonra TÜBİTAK Başkanlığı’ndan, Lokman Kuzu’ya kurumda ‘FETÖ ile iltisaklı olması muhtemel personel listesi’ hazırlaması talimatı verildi. Talimat üzerine bir liste hazırlandı, liste uyarınca görevden almalar yaşandı. Ancak, TÜBİTAK Başkanlığı tarafından yaptırılan güvenlik soruşturmasından sonra ihraç edilen personelin büyük çoğunluğu göreve geri döndü.

İddia o ki...

Lokman Kuzu, kurumda herkesin FETÖ’yle ilişkisini bildiği isimlere dokunmamış, çoğu sosyal demokrat olarak tanınan isimleri ihraç listesine eklemişti…

Peki, sonra ne oldu?

TÜBİTAK Başkanlığı, Kuzu’nun listeye koymadığı isimleri KHK listelerine ekletti ve ihraç edilmelerini sağladı. (…)” 

Sonuç olarak FETÖ ilişkilerinde şaibeler olan bir isim, bugün Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı yönetimine girdi.

 

SİYASETCAFE.COM

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler