1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Uzun cumartesilere merhaba
Uzun cumartesilere merhaba

Uzun cumartesilere merhaba

Sergilere girişin 2 Ocak 2020’ye kadar ücretsiz olduğu sanat mekanı Arter, her ayın ilk cumartesi günü 11.00–24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. İlki 5 Ekim’de gerçekleşecek “Uzun Cumartesi”ye özel olarak sergi turları dört kez düzenlenecek.

A+A-

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Arter’in açılış programında koleksiyondan ve koleksiyon dışından toplam yedi sergi yer alıyor. Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ‘Saat Kaç?’ başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı ‘Kelimeler Pek Gereksiz’ başlıklı koleksiyon grup sergisi, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor. Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının 39 yapıtının yanı sıra arşivinden bir seçkiyi bir araya getiriyor.

 

 Ayşe Erkmen’in ‘Beyazımtırak’ başlıklı sergisi, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni işleri bir araya getiriyor.

 

Rosa Barba’nın ‘Gizli Konferans’ başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor. İnci Furni’nin ‘Bir An İçin Durdu’ başlıklı kişisel sergisi, galeri mekânını ve bu mekâna yerleşim sürecini yapıtlarının bir parçası haline getiren sanatçının desenler, video performanslar ve nesneler aracılığıyla oluşturduğu mekânsal bir düzenleme sunuyor.  

 

Arter’in açık olduğu salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri, saat 14.00’te ve 17.00’de olmak üzere günde iki kez rehberli sergi turları gerçekleştiriliyor. “Uzun Cumartesi”lerde ise 19.00’da ve 21.00’de ek turlar düzenleniyor. Tüm açılış sergilerini kapsayan rehberli turlara katılmak için biletler gişeden temin edilebiliyor. Her cumartesi günü 12.00–13.00 saatleri arasında ise tüm sergileri kapsayan İngilizce rehberli tur gerçekleştiriliyor.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.