1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Valilik İlçe Seçim Kurulu Üyelerinin bilgilerini istedi Oylar yeniden mi sayılacak?
Valilik İlçe Seçim Kurulu Üyelerinin bilgilerini istedi Oylar yeniden mi sayılacak?

Valilik İlçe Seçim Kurulu Üyelerinin bilgilerini istedi Oylar yeniden mi sayılacak?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Oylar yeniden sayılabilir” derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’dan dikkat çeken bir paylaşım geldi.

A+A-

Türkiye yerel seçimleri geride bırakırken İstanbul ve Ankara’daki sonuçlar ise tartışılmaya devam ediyor. İki büyükşehirde birçok usulsüzlüklerin ortaya çıkması nedeniyle AK Parti İl Başkanlıkları dün seçim kurullarına itiraz ederek oyların yeniden sayımını istedi. Bunun üzerine Avrupa ülkelerinde bu araştırmaya karşı eleştiri gelirken Türki ise anında cevap vererek olayların açığa çıkması için saygı duyulmasına dair açıklama yapılmıştı.

Öte yandan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada seçimde bir çok usulsüzlüklerin belgelerle ortaya çıktığını ve bu nedenle, “Oylar yeniden sayılabilir” derken, yüksek seçim kuruluna oyların sayılmasını durdurulması için başvuran partinin CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’dan dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

CHP’Lİ SARIBAL’DAN VALİLİK İDDİASI

CHP’li Sarıbal yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da yeni karar ; valilik ilçe seçim kurulu üyelerinin isim ,soy isim, TC numarası ve cep telefonu numarasını talep etmekte; neden i derhal açıklanmalı hangi gerekçe ile istiyorsunuz” diye yazdı.

Sarıbal, “Valilik bu bilgileri ilçe seçim kurullarından alabilir; almıyor üyelerin bu bilgileri verme zorunluluğu yok. Peki amaç; korkutarak baskı yapmak; ne yaparsanız yapın kaybettiniz anlayın devletin gücünü bir kişi için kullanmayın!” dedi.

İşte Sarıbal’ın o paylaşımları:

chplisaribak-twit.jpg

“İSTANBUL'DA SEÇİMLER YENİDEN YAPILMALI”

Öte yandan kamuoyunda tam bu tartışmalar yaşanırken Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül, “İstanbul'da seçimler yeniden yapılmalı” diye tweet attı. Sosyal medyada tepki çeken bu paylaşımının devamında ise Karagül, “Çünkü: 31 Mart'ta Türkiye'ye, seçimler üzerinden, açık bir darbe yapıldı. Bu, seçim hilesi ve yolsuzluk değil, çokuluslu müdahaledir. Operasyon FETÖ ve kripto PKK'lılar üzerinden yürütüldü. Ama arkasındaki akıl, 15 Temmuz aklıdır” ifadelerini kullandı.

İşte o paylaşım:

ibrahimkaragul-twit.jpg

“OYLAR YENİDEN SAYILABİLİR”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de aynı saatlerde seçim sonuçları ortaya çıkan usulsüzlükler ve seçim kurullarına yaptıkları itirazlar hakkında açıklamalarda bulundu. Ömer Çelik, Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir’de “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” imzası atmasını eleştirdi. AK Parti'nin itirazlarına ilişkin ise Çelik, "Gerekirse oylar yeniden sayılır" ifadelerini kullandı.

ÖMER ÇELİK: MÜTHİŞ RAHATSIZLAR

Ömer Çelik şöyle konuştu; “Kara propogandaları yoğunlaştırıyorlar. Bundan neyi kastettiklerini biz anlıyoruz. Türkiye'nin elinin güçlenmesini istemiyorlar. Bunların son zamanlarda yoğunlaştırdıkları haber alanlarından bir tanesi son derece meşru, yasal itiraz sürecidir. Hukuka göre yürüyen itiraz süreci hakkında kara propagandayı yürürlüğe sokuyorlar. Müthiş rahatsızlar. Kesinleşmiş bir sonuç olmadığı halde AK Parti'nin sonucu değiştirmeye çalıştıklarından bahsediyorlar. Türkiye'de sürecin şeffaflığından ya haberleri yok ya da yönlendirmek istiyorlar.

TÜRKİYE’YE İSTEDİĞİMİZİ YAPTIRIRIZ DİYE HAREKET EDİYORLAR

Cumhur İttifakı'nın seçimlerden yüzde 52'ye yakın oy alması, önümüzdeki 4,5 yıl istikrarın devam edecek olması bunları ciddi bir şekilde rahatsız ediyor. Erdoğan eşittir Türkiye diyerek, Erdoğan'ın eli zayıflarsa masada Türkiye'ye istediğimizi yaptırırız diye hareket ediyorlar. Milletimiz dünyanın gıpta ile baktığı katılım oranıyla seçimlere katılmıştır. Bu kara propaganda çevrelerin aksine memleketimizin, milletimizin çıkarları takip edilecektir.

CHP YÖNETİMİ ‘BU SÜREÇ DURDURULSUN’ RAHATSIZLIĞI NEDİR?

Bu itiraz süreci sadece AK Parti'nin sandıkların başında bulunarak yürüttüğü bir süreç değildir. Sürecin patronu hukuktur, yani YSK'dır. YSK çok başarılı seçimler yürütmüştür. Dünya ve demokrasi tarihine altın harflerle geçmiştir. Her partiden vatandaşlarımız bu süreci gözlemleyebildiği gibi bu sürece yakınen şahit oluyorlar. Panik atak siyaseti yapmamak lazım. CHP yönetiminin 'bu süreç durdurulsun' yaklaşımında süreçten duyulan rahatsızlık nedir? Panik atağa gerek yoktur. Bir sürece ikinci sonuca saygı göstereceğiz. Seçim kurulları çok şeffaf. Keşke o kurulların olduğu yerde bu çalışmaları yürütürken gerekirse kamerayla herkesin izleyebileceği şekilde Türkiye'ye yayın yapılsın.

HİÇ BİR OY HEBA OLMASIN

Süreci akamete uğratmaya çalışmamak lazımdır. Teşkilatlarımızın, kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın büyük teveccühü ile ulaşmaya çalıştıkları her bir AK Parti'nin ortaya çıkması için bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu aynı zamanda başka partilere oy veren vatandaşlarımızın heba olmuş oyu varsa onun da ortaya çıkmasını sağlıyor. Şundan herkesin müsterih olması lazım, hiçbir oy heba olmasın.

AÇIK OY GİZLİ TASNİF CHP GELENEĞİDİR

AK Parti geleneğinde hiçbir zaman açık oy, gizli tasnif olmamıştır. Açık oy, gizli tasnif geleneğinin CHP siyasi tarihinin büyük bölümünü dolduran bir gelenek olduğu biliniyor. Bu eleştirilerini ifade ederken dikkatli üslup kullanmaları gerekir. Kendi tarihleriyle yüzleşmeleri gerekmektedir. Seçilmiş iradeye tutum alan, muhtıralara, yargı vesayetine, askeri vesayetine destek veren gelenek CHP'nindir, bizim geleneğimizde yeri yoktur. Hak edilmemiş zaferlerle, yargı ve askeri vesayetle milletin iradesini çalarak Türkiye'de rol oynayanların hangi geleneğe ait olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

BU MİLLETİMİZİN İRADESİNİN TAM OLARAK TECELLİ ETME NİCADELİSİDİR

Sürecin patronu YSK'dır. Bazı yerlerde gerginlikler duruyoruz. Lütfen vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bu meseleyi partiler arası kavga gibi görmesinler. Bu partiler arası bir kavga değil milletimizin iradesinin tam olarak tecelli etme mücadelesidir. Siyasi ve hukuki ilkelere uygun bir şekilde yapılmaktadır. Bunu hukuki prensiplere uygun olarak yürütüyoruz. AK Parti'nin hiçbir oyunun zayi olmamasını sağlayacağız, aynı şekilde hangi partiye oy vermiş olursa olsun her vatandaşımızın oyu yerini bulacaktır. Hepimiz herkes demokrasinin tarafındayız, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir tarafındayız.

TÜRKİYE’NİN SAHİBİ MİLLETTİR

AK Parti geleneği ödenmiş bedellerle dolu bir gelenektir. Biz sivil siyasetin, demokrasinin güçlenmesi için oligarşik sistemle mücadele ettik, mücadeleyi sürdürüyoruz. Milletimiz ne derse o olur. Türkiye'nin sahibi millettir. Sandık yoluyla 'Türkiye'yi şunlar yönetsin' der, hepimiz o talimatı alır gayret sarf ederiz. Bütün partiler sandık seçim tutanaklarına, sandık döküm tutanaklarına baksınlar. Net, sakin, hukuka uygun, sürece ve sonuca saygılı olarak bir sürecin içindeyiz. Herhangi bir panik atak siyasetindekileri soğukkanlı olmaya davet ediyoruz.

YSK’YA BİLDİRİLEN SONUÇLARDA CİDDİ HATALAR GÖRÜYORUZ

Islak imzalı, mühürlü sandık sonuçlarıyla YSK'ya bildirilen sonuçlarla ciddi hatalar görülmüştür. Bunun düzeltilmesi için girişimlerimizi sürdüreceğiz. Vatandaşımızın oyuna duyduğumuz saygı gereği, güçlü bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Hiçbir anormallik olmayan, vatandaşlarımızın gayet müsterih olması gereken süreç yürütülmektedir. Bizim oylarımızın arttığı oyların olduğu gibi zaman zaman CHP'nin de arttığı oylar oluyor. Bu süreci bir husumet, kavga süreci değil hakkın ve adaletin tecelli etme süreci olarak görmek lazım. Partilerimiz ne olursa olsun hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti'dir.”

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler