1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatan Partisi'nden Davutoğlu'na yanıt: Tescilli CIA provokatörleri
Vatan Partisi'nden Davutoğlu'na yanıt: Tescilli CIA provokatörleri

Vatan Partisi'nden Davutoğlu'na yanıt: Tescilli CIA provokatörleri

Vatan Partisi, Doğu Perinçek hakkında açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na yanıt verdi.

A+A-

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin düzenlediği “Doğu Türkistan Farkındalık Toplantısı”nda, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i hedef almıştı.

 

Gelecek Partisi’nin 18 Ekim 2020, Pazar günü düzenlediği "Doğu Türkistan Ulusal ve Uluslararası Farkındalık Toplantısı”nda Ahmet Davutoğlu, Doğu Perinçek hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“(Cumhur İttifakı’nın) En küçük ve minik bir ortakları var. Çin’in Türkiye ajansı. Ona bir şey demeye değmez. O zaten sahibinin sesi olarak Uygur’daki Türklere yönelik bütün katliamların savunuculuğunu yapıyor.”

 

VATAN PARTİSİ'NDEN YANIT GELDİ

 

Vatan Partisi, Doğu Perinçek hakkında açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na yanıt verdi.

 

İşte Vatan Partisi'nin açıklaması:

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin düzenlediği “Doğu Türkistan Farkındalık Toplantısı”nda, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i hezeyan dolu ifadelerle hedef aldı.

Toplantıda ABD’den tam not alacak düzeyde Çin bölücülüğü ve düşmanlığı propaganda edildi. Konuşmacılar arasında CIA’nın örgütlediği ve fonladığı Dünya Uygur Kongresi’nin (DUK) Başkan Yardımcısı Erkin Ekrem ve sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Cumhurbaşkanı Yardımcılığını yapmış Yusuf Baltacı vardı.

CIA’dan 2014 - 2018 arasında 2 milyon 958 bin dolar para alan DUK’un Başkan Yardımcısı Ekrem; ABD, İngiltere ve Fransa’nın yardımıyla Çin’i bölmeyi amaçladıklarını söyledi. Suriye’de Mehmetçiğimize kurşun sıkan Türkistan İslam Partisi’nin siyasi kolu sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin mensubu Baltacı da ABD’den umutlu olduklarını belirtti. 

 

dav.JPG

Ahmet Davutoğlu ve Yusuf Baltacı

 

Davutoğlu’nun CIA ağzıyla, hezeyan dolu bu sözleri sarf etmesinin nedeni, “ABD’nin Çin’le mücadelesinde görev üstlenmek ve bu bağlamda Türkiye – Çin dostluğuna karşı kışkırtıcılık yapmaktır. ABD’nin Foreign Policy üzerinden “Ankara’daki adamımız” dediği Davutoğlu’nun toplantısı da kışkırtıcılık misyonuna çok uygun bir organizasyondur. Sözde Uygurların hakları için çağrılan konuşmacılara bakıldığında, toplantının Amerikancı karakteri gözler önüne seriliyor.

Konuşmacılardan biri, CIA menşeili Dünya Uygur Kongresi’nin (DUK) Başkan Yardımcısı Erkin Ekrem’di. Kamuoyu, DUK’un CIA’nın yan bir kuruluşu olan National Democratic Institute (NED) tarafından nasıl fonlandığını Aydınlık gazetesindeki yayınlardan biliyor. DUK’un Onursal Başkanı, yıllardır ABD’de yaşayan ve CIA ajanlarıyla birlikte çalışan Rabia Kadir de NED’le olan parasal ilişkisini gizlemedi.

NED’in internet sitesi incelendiğinde, 2014 - 2018 arasında DUK’a toplam 2 milyon 958 bin dolar yardım yapıldığı görülüyor. Kadir, yetersizliği nedeniyle ABD tarafından 2017 Kasım’da DUK Başkanlığından alındı, kendisine başka görevler verildi. Yerine Dolkun İsa getirildi. Davutoğlu’nun misafir konuşmacısı Erkin Ekrem de İsa’nın yardımcısı yapıldı.

 

EMPERYALİST ÜLKELERLE ÇİN’İ BÖLME PLANI

 

Ekrem, toplantıdaki konuşmasında Çin’i bölmek için arkalarına emperyalist güçleri, ABD, İngiltere ve Fransa’yı aldıklarını kaydetti:

“Üç aşamalı bir planımız var. Birinci aşama; ABD, İngiltere ve Fransa’nın Kongreleri tarafından Doğu Türkistan’ın, Çin’in işgal ve sömürü bölgesi olduğunu tescil etmek. Bununla birlikte Londra’da özel bir mahkeme kuruldu.  Başında Geoffrey Nice diye bir şahıs var. Bu kişi zamanında Miloseviç’i yargılamıştır. Mahkeme Çin’in soykırım yaptığını tespit ederse uluslararası kanunlara başvuracağız. Avrupa merkezli Yahudi cemaatinin, Hristiyan cemaatinin ve Vatikan’ın desteğini aldık. İngiltere ve Fransa’nın son zamanlardaki yoğun ilgisi bir kelebek etkisi yaratır diye bekliyoruz. İkinci aşamamız, Doğu Türkistan’ın uluslararası güçler veya BM tarafından himaye altına alınmasıdır. Bu da gerçekleşirse üçüncü aşamamız, bağımsızlık sürecimiz başlayacak. Ulusal Meclis kuracağız. Şu anda ikinci aşamadayız. Türkiye’deki Uygurlar da siyasi partilere girmeli ve Doğu Türkistan davasını sürdürmeli.”

 

TÜRKİYE’DEKİ AYRILIKÇI UYGUR ÖRGÜTLENMESİ

 

Gelecek Partisi’nin diğer konuk konuşmacısı, sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti adlı örgütün Cumhurbaşkanı Yardımcılığını yapmış Yusuf Baltacı’ydı. Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, 2004 yılında ABD’de CIA tarafından kuruldu. Dünya Uygur Kongresi’yle koordineli çalışan bu örgüt, Türkistan İslam Partisi (TİP) isimli terör örgütünün de siyasi kolu. Türkiye’de kurdukları dernekler üzerinden Türkistan İslam Partisi’ne militan devşiriyorlar. TİP, CIA’nın Uygurları, Suriye ve Afganistan’da IŞİD saflarında çatıştırdığı örgüt. Hatırlanacağı gibi, Türkiye’nin Fırat Kalkanı harekâtında da Mehmetçiğe kurşun sıkan IŞİD teröristlerinin yanında TİP cihatçıları vardı. Öte yandan ABD bir süredir, Suriye’deki Uygur cihatçılarının bir kısmını  Afganistan - Çin hududundaki Bedahşan’daki Wakhan Koridoru’na taşıyor. Amaçları Çin’in Kuşak Yol projesinin karayolu hattına denk gelen bölgede çatışmaları sürekli kılmak.  

 

“TÜRKİSTAN İSLAM PARTİSİ’NE BAĞLI CİHATÇILAR”

 

“Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin” sözde Genelkurmay Başkanı Muhammed Nurullah Çetin isimli şahıs, Ankara’da katıldığı bir toplantıda “İdlib’teki Doğu Türkistanlılar da benim askerim. 10 bin mücahit topladık ve bunlarla Rusya’yı dize getirdik. Çeçenlerden daha iyi savaşıyorlar. İnşallah sizlerin duasıyla bir dahaki toplantıyı Doğu Türkistan’da yapmayı planlıyoruz.” demişti.

 

DAVUTOĞLU’NUN MİLLİYETÇİLERE DÖNÜK KIŞKIRTICILIĞI

 

Davutoğlu, Uygur gündemiyle bir yandan CIA provokatörlerini sahneye çıkarırken diğer yandan milliyetçi kesimleri kışkırtıyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı, bir önceki kışkırtıcılığını da 28 Temmuz 2020’de partisinin Ardahan Kurultayında yapmıştı. AK Parti hükümetinin 50 bin Uygurluyu Çin’e zorla göndereceğini iddia eden Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı tarafından kesin bir dille yalanlanmıştı.

 

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.