Vatandaşı böyle soyuyorlar! Soğanın stoklandığı depolar bulundu

Vatandaşı böyle soyuyorlar! Soğanın stoklandığı depolar bulundu

Vatandaş ekonomik krizle mücadele ederken soğan fiyatlarındaki yüzde 100 artış büyük tepki çekmişti. Bunun üzerine maliye ekipleri hareket geçti ve soğanın saklandığı depoları tespit etti. İşte ayrıntılar;

Maliye ekipleri, 50 bin ton soğanın bulunduğu Ankara Polatlı'daki depolardan yalnız üçünün satış yaptığını tespit etti.

Ülkenin soğan üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştiren Ankara Polatlı'daki depoları inceleyen ekipler, 24 depodan sadece üçünün satış yaptığını, diğerlerinin "fiyat daha da yükselecek" diye beklediğini saptadı.

Ekiplerin raporunda şu ifadelere yer verildi:

"24 adet depoda inceleme yapıldı. İnceleme yapılan depolarda 50 bin ton soğan bulunduğu tespit edildi. 24 depodan sadece üç adedinde satışın yapıldığı, diğer depoların kilitli olduğu gözlemlendi."

Soğanın üreticiden çıkış fiyatının 2-2.5 lira aralığında, tüccar satış fiyatının ise 3 lira civarında olduğu belirtilen raporda, "Satış yapılan işletmelerin üçte bir oranında satış gerçekleştirdiği görüldü" denildi.

Gözlemlerin yanı sıra ekiplerin ilçede yaptığı görüşmelere ilişkin bilgilerin de yer aldığı raporda şu ifadeler kullanıldı:

"Görüşmelerde soğan üretiminde hastalık yaşandığı ve tarladan çıkan soğanın yüzde 20-30'unun kayba uğradığı belirtildi. Polatlı Ziraat Odası Başkanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürlüğü yetkilileriyle yapılan görüşmede yaklaşık 200 bin ton soğanın depolarda tutulduğu belirtildi."

FİYATLARIN ARTMASINI BEKLİYORLAR

Çiftçi ve tüccarın fiyat artış beklentisi nedeniyle satış yapmadığı kaydedilen raporda şu bilgiler verildi:

"Özellikle Adana'da hasat mart sonu ya da nisan başı başlayacağından, o güne kadarki beklenti fiyatların daha da artacağı yönünde olduğundan satış konusunda çekimser davranıldığı görüldü. Bir diğer tehlike ise hastalık nedeniyle soğanın depolardaki zayi oranın artması."

Öte yandan maliye ekiplerinin benzer bir incelemeyi Çorum bölgesinde de yapmayı planladığı öğrenildi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.