Yapay zeka depremi bir hafta önceden bilecek

Yapay zeka depremi bir hafta önceden bilecek

ABD’deki Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, depremleri bir hafta önceden tahmin edebilen bir yapay zeka programı geliştirdiklerini açıkladı.

Amerika Sismoloji Derneği’nin dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, yapay zeka programı, Çin’deki 7 aylık denemeler sırasında meydana gelen depremlerin yüzde 70’ini, gerçekleşmeden bir hafta önce bildi.

Yapay zeka, tahmin edilen yerin 321 km yakınında ve neredeyse doğru büyüklükte 14 depremi önceden haber verdi.

Sadece bir depremi kaçıran ve 8 yanlış uyarı veren sistem için araştırmacılar, programın Teksas’ta da test edeceğini duyurdu.

Araştırmacıların amacı, programı çok fazla sismik veri bulunmayan alanlarda da fizik tabanlı modellere entegre etmek.

Bir uzman, “Deprem tahmini algoritmasıyla hedefimiz, ileride dünyanın her yerinde kullanılabilecek ChatGPT gibi bir sistem sunmak ve hem fizik hem de veriye dayalı yöntemleri birleştirmek” ifadelerini kullandı.

 

YAPAY ZEKA NASIL HAZIRLANDI?

 

Depremi tahmin eden algoritmayı hazırlamak için bir bilgisayar programının geliştiricilerinden gelen veriler kullanıldı.

Yapay zekaya, ekibin deprem fiziği bilgisine dayalı bir dizi istatistiksel özellik verildi ve ardından kendisini beş yıllık sismik kayıt veri tabanı üzerinde eğitmesi aktarıldı.


‘EVRENSEL SİSTEM İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

 

Araştırma ekibinden jeoloji profesörü Sergey Fomel, “Depremleri tahmin etmek kutsal kâsedir. Henüz dünyanın herhangi bir yeri için tahminlerde bulunmaya yakın değiliz, ancak başardıklarımız bize imkansız olduğunu düşündüğümüz problemin prensipte çözülebilir olduğunu gösteriyor” dedi.

Teksas Sismolojik Ağ Programı’nın başkanı Alexandros Savvaidis de “Algoritmanın tahmini yüzde 70 olsa da bu deprem kayıplarının en aza indirilmesine yardımcı olabilir” diye konuştu.

 

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.