Yargıtay Başkanından şok itiraf!

Yargıtay Başkanından şok itiraf!

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, çok konuşulacak bir itirafta bulundu. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

Yargıtay Başkanı Cirit, şu anda Türk Yargıtay’ının önünde karara bağlanmayı bekleyen 1 milyon 216 bin 646 dosyanın bulunduğunu söyledi ve acilen Yargıtay üyelerinin sayısının artırılması gerektiğini ifade etti.

Gazeteci Fevzi Çakır'a önemli aöçıklamalarda bulunan Rüştü Cirit, Türkiye'de yargının bağımsız ve tarafsız olduğunu, bunun aksini iddia etmenin emeğe saygısızlık olduğunu ifade etti.

"Geçmişte FETÖ'nün hukuku silah gibi kullanması, yargıya güveni sarstı" ifadelerini kullanan Cirit, şunları söyledi:

‘YARGI BAĞIMSIZ VE TARAFSIZDIR’

"Türkiye'de yargı bağımsız ve tarafsızdır. Aksini iddia etmek gecesini gündüzüne katarak, özveri ile çalışan 20 bin hâkim ve savcının emeğine saygısızlıktır. Son zamanlarda Türk yargı üzerinde ciddi spekülasyonlar yapılmaktadır. Yargıya güven olmadığı iddia edilmektedir. Bu husus asla doğru değildir. 15 Temmuz 2016'da yapılan alçak darbe teşebbüsü Türk devletinin tüm kurumlarına zarar verdiği gibi, en büyük zararı da Türk yargısına vermiştir. Buna rağmen Türk yargısı özveri ile görevini yapmada, adaleti sağlama konusunda olağanüstü bir çaba göstermektedir.

YANLIŞ BİR ALGI ORTAYA ÇIKTI

Bir hafta önce de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili'nin 'Türk yargısına güven yüzde 70'ten yüzde 30'a düştü' sözü üzerine açıklama yaptım. Hukuk sisteminde ihtiyari arabuluculuk ve ihtiyari tahkim bulunmasına rağmen Türk halkının bu müesseselere itibar etmeyip ihtilafların çözüm yeri olarak yargıyı görmesinin, yargıya güven endeksinin yüksek olduğunu gösterdiğini ifade ettim. Orada söylemediğim bir söz üzerinden yanlış bir algı ortaya çıktı.

1 MİLYON 216 BİN DOSYA BEKLİYOR

Bugün için ceza dairelerinde 352 bin 794 dosya, hukuk dairelerinde 334 bin 883 dosya, Ceza Genel Kurulu'nda bin 509, Hukuk Genel Kurulu'nda 4 bin 422 dosya bulunmaktadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bulunan 522 bin 675 dosya ile birlikte şu anda Türk Yargıtayı'nın önünde karara bağlanmayı bekleyen 1 milyon 216 bin 646 dosya bulunmaktadır.

YARGITAY ÜYELERİNİN SAYISI DERHAL ARTIRILMALI

Cirit, bu dosyaların Yargıtay'a gelmesinden önceki yargılama süreci de dikkate alındığında makul yargılama süresi içerisinde davaların sonuçlandırılması noktasında ciddi sıkıntılar ortaya çıktığını belirterek, Yargıtay üyelerinin sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler