1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yazıcıoğlu Dosyasından endişeliyiz
Yazıcıoğlu Dosyasından endişeliyiz

Yazıcıoğlu Dosyasından endişeliyiz

A+A-

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı makamında kabul etti. Destici, gazetecilerin sorularını cevapladı. 

 
Mustafa Destici, “Helikopterden sökülen cihazla ilgili 4 -5 iddia vardı. Bunlardan biri delil karartma, bir tanesi örgüt üyesi olma, hırsızlık suçunu işlemiş olma. Bunlardan delil karartma ve örgüt üyesi olmayla ilgili suçlamalarla ilgili takipsizlik kararı verdiği, ama hırsızlık suçuyla ilgili dava açığı yönünde. Hadiseyi bize göre biraz basitleştiriyor. Genel olarak bizdeki kanaat böyle bir karar verilince dosyanın diğer konularla ilgili de bu ve buna benzer kararlarla karşı karşıya kalacağımız gibi bir endişe taşıyoruz.” dedi. 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun dosyasında çıkan takipsizlik kararına ilişkin soru sorulması üzerine Destici, dosyanın tümüyle ilgili bir karar olmadığını ifade ederek, “Bu karar, sadece helikopterin üzerindeki bazı cihazlar sökülmüştü. CPS aletleri alınmıştı. Bunları alanlar tespit edildi. O askeri helikopterin askeri personeli tarafından söküldüğü daha sonra ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı’nın bunu ‘keçiler sökmedi ya’ söyleminden sonra sorgulama derinleşti.” bilgisini verdi.
 

Tutuklu kişilerin yaklaşık 9 ay tutuklu kaldığına dikkat çeken Destici, “Tutuklulukları sürecinde de kesin bir açıklamada bulunmadılar. Birisi dedi ki merakımdan aldım, birisi dedi ki hatırlamıyorum gibi bizleri ve kamuoyunu tatmin etmeyecek ifadelerle 9 ay tutuklu kaldılar. 3. yargı paketiyle birlikte Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla serbest bırakıldılar.” açıklamasında bulundu.

 
Destici, 4. yargı paketiyle ÖYM’ler tamamen kaldırılınca bütün dosyalarla beraber gibi Muhsin Yazıcıoğlu’nun dosyasının da normal mahkemeye gönderildiğini hatırlattı. Destici şunları ekledi: “Şu an bu dosyaya bakan savcı da bunlarla ilgili helikopterden sökülen cihazla ilgili 4 -5 bir iddia vardı. Bunlardan biri delil karartma, bir tanesi örgüt üyesi olma, hırsızlık suçunu işlemiş olma gibi 4 -5 iddia vardı. Bunlardan delil karartma ve örgüt üyesi olmayla ilgili suçlamalarla ilgili takipsizlik kararı verdiği, ama hırsızlık suçuyla ilgili dava açtığı yönünde. Hadiseyi bize göre biraz basitleştiriyor. Genel olarak bizdeki kanaat böyle bir karar verilince dosyanın diğer konularla ilgili bu ve buna benzer gibi kararlarla karşı karşıya kalacağımız gibi bir endişe taşıyoruz.” 

 
'KONGRE 8 HAZİRAN'DA HERKESE AÇIK OLARAK YAPILACAK'
 
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, önümüzde 2015 seçimleri olduğunu hatırlatarak, "2015 seçimlerini biz hayati olarak görüyoruz. Bizim şimdiden hazırlanmamız gibi bir mecburiyetimiz olduğunu kanaatini arkadaşlarla istişare ettik. İnşallah Haziran’ın 8’inde sadece delegemizin katılımı ile bir kurultay gerçekleştireceğiz. Ama bu kurultayda oluşacak yönetim partimizi ekime hazırlayacak ve ekimde çok daha büyük bir kurultay gerçekleştireceğiz. Herkese açık olan Ankara’nın en büyük salonunda hem parti programı tekrardan yazılacak hem milletimize bazı çok net cevaplar vereceğiz. Her şeyi ile orada biz aslında orada genel seçim standardını da vermiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "MHP'nin başlatmış olduğu çatı aday formülünü gerçekten önemsiyoruz, takdir ediyoruz" dedi.

"Cumhurbaşkanını halkın seçmesini destekliyoruz"
 
Destici de yarın 27 Mayıs darbesinin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak Türkiye'nin bir daha darbelerle karşı karşıya kalmamasını ümit ettiğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanını halkın seçmesini parti olarak desteklediklerini ve bugüne kadar en doğru sistemin bu olduğunu düşündüklerini dile getiren Destici, ancak bunun parlamenter sistem içerisinde olması gerektiğini savunduklarını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanın bir dönemlik seçilmesi gerektiğini kaydeden Destici, seçilecek kişinin milleti bütünleştirecek, tarafsızlığını yitirmeyen bir yapıya sahip olmasının şart olduğunu anlattı.
 
Destici, "MHP'nin başlatmış olduğu çatı aday formülünü gerçekten önemsiyoruz, takdir ediyoruz" dedi.

Öte yandan, bir gazetecinin, "Muhsin Yazıcıoğlu'yla ilgili takipsizlik kararı çıktı, bununla ilgili neler söylersiniz" sorusunu Destici, "Dosyanın tümüyle ilgili takipsizlik kararı değil" diye yanıtladı. 

Uysal'da, ziyarette, Türkiye'nin yüksek gerilim hattında seyreden meseleleri olduğunu, sorumluluk hissettikleri için bu görüşmeleri ülke adına önemli gördüklerini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı seçiminden başlayarak art arda gelebilecek toplumsal kırılma anlarında bütün siyasi aktörlerin sorumlu davranması gerekiyor" diye konuştu.

Geçmişte her dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin krize dönüştüğünü belirten Uysal, seçimlerin krize dönüşmemesini ve yeni mağduriyetler yaratmasını istemediklerini söyledi.

Genel Başkan Yardımcıları eski bakanlardan Muhammed Kelleci ve Yaşar Topçu ile Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr Mehmet Özdemir ile birlikte BBP Genel Merkezi'ni ziyaret eden Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.
 

Yaklaşık 2,5 saat süren görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklama yapan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, önemli bir ziyarette bulunduklarını kaydederek, karşılıklı istişareleri millet adına sürdüreceklerini aktardı. Özellikle cumhurbaşkanlığı sürecinden başlayarak farklı farklı zeminlerdeki konular hakkındaki temel düşüncelerinin müşterek olduğunu belirten Uysal, "Önümüzdeki süreçte, bizim de başta CHP ve MHP olmak üzere cumhurbaşkanlığı sürecinde attıkları adımı kolaylaştırabilmek adına bir takım teşebbüslerimiz olacaktır ve istişarelerimiz sürecektir. O açıdan memnuniyetimizi dile getiriyoruz" dedi.

Gazetecilerin sorduğu "bir isim önerdiniz mi?" sorusuna Uysal, "Biz kendi düşüncemizi bir isim olarak ifade ettik. Ama önümüzdeki süreçte daha somut hale geldiği noktada, yani karşılıklı müzakerelerin kolaylaşabilmesi adına bir isim telaffuz ettik. Ama bugün söylememiz doğru olmaz" diyerek cevap verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.