1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni Başkan Gökçek'i bombaladı! Ankara’ya kazık attı
Yeni Başkan Gökçek'i bombaladı! Ankara’ya kazık attı

Yeni Başkan Gökçek'i bombaladı! Ankara’ya kazık attı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 23 yıl yapan ve geçtiğimiz ay istifa etmek zorunda kalan Melih Gökçek’in ardından tartışmalar devam ediyor. İşte ayrıntılar;

A+A-

Sincan İlçe Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yerine seçilmiş ve büyükşehirin başına geçmesiyle birlikte birçok alanda değişiklik yapmıştı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Ankara’da Melih Gökçek’in yaptırdığı ancak istifa ettiği için açılışını göremediği Ankapark projesindeki 2 milyar TL’lik çıkmazı köşesinde kaleme aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Melih Gökçek’in ardından Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın geldiğini hatırlatan Deniz Zeyrek, gelişmeleri şöyle özetledi:

“Tuna gelir gelmez önce Gökçek’in bürokratlarının istifasını aldı. Sonra, belediye binası önünde 4-5 ay önce yapılmış küçük su havuzunu kaldırtarak bizlere ‘Belediyenin önündeki fışkiyeyi kim kırdı’ fenomenini anımsattı. Ankara’da Gökçek’in ısrarı nedeniyle gece yarısından sonra toplu taşıma çalışmazdı. Tuna’nın gelişiyle, toplu taşımada 24 saat esasına geçildi. Tuna’nın Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile sıcak kucaklaşması da olay oldu. Kızanlar da oldu ama genelde insanlarda ‘özlenen gelişmeler’ yorumuna neden oldu.”

ATA’NIN MİRASINA KURULDU

Deniz Zeyrek, “Gelelim, beni gerçekten hayretler içinde bırakan meseleye. Tuna, Hürriyet Ankara Bürosu’nu ziyaretinde ilginç bir konuyu gündeme getirdi” diyerek şunları anlattı:

“Dedi ki, ‘Millete sorarız, ne istiyorlarsa onu uygularız. Ankapark ile ilgili bir anket yaparız. Bu kadar harcanmış, durumu bu, taliplisi yok, ne diyorsunuz deriz. Böyle dursun mu sorarız...’

Ankapark’ı bilmeyeniniz var mı? Her ihtimale karşı biraz anlatayım:

Dört yıl önce Ulu Önder Atatürk’ün halka miras bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) o değerli arazisinde, 1 milyon 100 bin metrekare genişliğinde bir araziye inşa edilmeye başlandı. Alana 4 adet 10 bin metrekarelik, 6 adet 5 bin metrekarelik çelik çadırlar yapıldı. Aralarında dinozorların, dev robotların da olduğu 1217 tane oyuncak satın alındı.

Hedef Türkiye’nin Paris’teki Disneyland, Los Angeles’taki Universal Studios ile yarışmak, Ankara’ya turist akını yaratmaktı.

Gelin görün ki Melih Gökçek, 23 Nisan 2018’de açmayı planladığı Ankapark’ın işlediğini göremeden gitti. Yeni başkan Tuna da Ankapark’ın akıbetini masaya yatırdı.”

NEDEN AÇILAMIYOR?

“Hürriyet Ankara’nın deneyimli ekibine ‘Neden devreye sokulmuyor’ diye sordum” diyen Deniz Zeyrek aldığı yanıtı şöyle aktardı:

“Sorun işletme maliyetiymiş. Şu anda bile 300 çalışanı varmış. Tam kapasite ile çalıştığında 3 bin çalışanı olacakmış. Bu sayının Ankara’da Keçiören, Mamak, Altındağ gibi belediyelerde çalışan personel sayısına yakın olduğunu hatırlatmam lazım. Elektrik, su gibi maliyetleri de katarsanız, korkunç bir rakam çıkıyor.

Eski başkan Gökçek, Çinli ve Katarlı yatırımcılarla görüşmüş, işletmeyi onlara vermek istemişti. Demek ki sonuç alamamış. Anlaşılan yeni başkan Tuna da işletmeci bulamamış ve işin içinden çıkamamış.

PEKİ YA 2 MİLYAR TL?

Paralar büyükşehir belediyesinin özkaynaklarından çıkmış. Tuna’ya göre yaklaşık 2 milyar TL, eski parayla 2 katrilyon lira harcanmış. Tamamlanması için ne kadar gerekiyor bilmiyoruz. Kaldırılmasına ya da bölünerek başka illere taşınmasına karar verilse ne kadara mal olacağını da bilmiyoruz. İşletmeye başlansa her yıl ortaya çıkacak kamu zararını hiç kestiremiyoruz.

Ekonomide her kuruşun kıymete bindiği bir dönemden geçilirken, 2 milyar TL dile kolay.

O parayla başkentin kim bilir hangi önemli ihtiyaçları karşılanırdı. Belki de yeni bir toplu taşıma projesine kaynak olurdu (ama olmadı).

Peki şimdi biz, AOÇ arazisinin gittiğine mi yanalım, 2 milyar TL’nin plansız, programsız bir şekilde çöpe atılma ihtimaline mi ağlayalım? Ne yapalım?

Yoksa oturup gerçekten hayret mi edelim?”

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler