1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yıldız'dan Zaman yazarına tepki
Yıldız'dan Zaman yazarına tepki

Yıldız'dan Zaman yazarına tepki

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şahin Alpay'ın 'nükleer bomba' iddialarına sert çıktı.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay'ın Türkiye'nin nükleer santralde bomba yapacağını iddia ederek, İran'a atıfta bulunmasına çok sert tepki gösterdi. 


Ankara'da düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'nın basına kapalı kısmında soruları yanıtlayan Bakan Yıldız, "Neymiş, Türkiye, İran gibi nükleer yakıtın zenginleştirilmesi ile alakalı madde koymuş. Biz bu anlaşmayı ABD, Kanada, Rusya, Fransa ile yapmışız. Hepsinde benzer madde var. Madde iki ülke kendi arasında anlaşırlarsa bu konuda çalışma yapabilirler ifadesini içeriyor" dedi.

KONJONKTÜRLE İLGİLİ

"Türkiye herhangi bir ülkeyle nükleer müzakere yapacaksa önce barışçıl anlaşmaya dönük bu maddeleri koyar. Ama birden bire Türkiye'nin uranyum zenginleştirmesiyle ilgili bir nokta oluştu" diyen Yıldız, şöyle devam etti: "Bunun konjonktürle ilgisi var. Ama bir yazarımız 'dikkatli olun ey dünya böyle bir risk var' diyor. Ben soruyorum 'Bu arkadaşımız Türkiye vatandaşı mı?'"

BAĞIMSIZLIĞA DARBE

Taner Yıldız, 17 Aralık'ta başlayan siyaseti dizayn etme operasyonuyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, "Bu operasyonda 10 sebep varsa emin olun en az 3'ü Kuzey Irak enerji işbirliğidir" dedi. Yıldız, son günlerde dünyada merak uyandıran Türkiye, Kuzey Irak enerji işbirliği alanında büyükelçilere bu yolla stratejik bir ortaklık kurulacağını belirtti. Kuzey Irak işbirliğinde petrol boru hatlarının gündemde tutulduğunu aktaran Yıldız, gözlerden kaçan bir unsuru vurgulayarak, "Ancak boru hatlarından da önemli olan bizim burada petrol üretimi yapacak olmamız. Bu doğrudan enerji bağımlılığımızı azaltacak, bağımsızlığa gidecek bir yol. Buna darbe vurulmaya çalışılıyor" diye konuştu. Yıldız, Kuzey Irak, Azerbaycan anlaşmalarıyla Türkiye'nin siyasi sınırlarının sabit kalmak kaydıyla ekonomik sınırlarını genişlettiğini belirtti.

KRİZ ORTAMI OLUŞTURUYORLAR

Enerji Bakanı Taner Yıldız, şu anda Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan bir kriz ortamı olduğunu aktardı. Taner Yıldız, "Uluslararası arenada Türkiye'nin zorunlu olarak imajını değiştirmeye dönük gayret var. Türkiye El Kaide bağımlısı bir ülke gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu siyaseten Türkiye'nin imajını değiştirmeye yönelik bir harekettir. Ekonomik açıdan da bir kriz ortamına vehmettiği gibi algı yaratılıyor" dedi. Taner Yıldız, her zaman tetiklenmeye hazır kriz altyapısı oluşturulmaya çalışıldığını kaydetti. Yıldız, "Biz bu zorluğu da aşarız. Siyasi istikrar mutlaka sürdürülebilir olacaktır" diye konuştu.

YATIRIMDA ŞÜPHE BİLE YOK

Yıldız, yatırımcıların bu krize prim vermediğini de belirterek, "Geçen hafta Başbakanımızla Japonya'daydık. 22 milyar dolarlık yatırımı gerçekleştirmede şüphe bile etmiyorlar" dedi.

MEKSİKA'DAN DAVET GELDİ

Yıldız'ın görüşmesi boyunca büyükelçiler, görev yaptıkları ülkelerdeki enerji konularıyla ilgili sorular sordu. Meksika'nın daveti Yıldız'a iletilirken, Moğolistan'ın Türkiye ile güçlü ve yeni bir enerji işbirliği kurmak istediği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.