YÖK, Türkiye'deki yabancı öğrenci sayısını açıkladı

YÖK, Türkiye'deki yabancı öğrenci sayısını açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'de bulunan yabancı öğrenci sayısını açıkladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir konferansta Türkiye'nin uluslararası öğrenci sayısında dünya çapında ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirtti.

Prof. Dr. Özvar, Türkiye'deki üniversitelerde 198 farklı ülkeden gelen 350 bin civarında uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Özvar, Türkiye'nin yükseköğretim alanında bir küresel eğitim merkezi haline geldiğini ve uluslararasılaşmanın, YÖK ile üniversiteler için stratejik bir hedef olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de bu hedefin yer aldığını belirtti ve uluslararası öğrenci sayısında dünyada ilk 5'e girmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Uluslararası öğrencilere karşı zaman zaman oluşan olumsuz algılar hakkında da konuşan Prof. Dr. Özvar, bu öğrencilerin Türk vatandaşı öğrencilere herhangi bir hak kaybına neden olmadığını, bu konuyu bir göçmen sorunu olarak görmekten kaçınılması gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Özvar, uluslararası öğrencilerin varlığının, üniversitelerin kültürel ve akademik çeşitliliğini artırdığını ve Türkiye'nin küresel eğitim alanında daha rekabetçi bir konuma gelmesine katkı sağladığını ekledi.

Özvar, “Uluslararası öğrencilerin mevcudiyeti Türk vatandaşı öğrencilerimiz için herhangi bir hak kaybına neden olmamaktadır. Uluslararası öğrenciler konusuna bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur” ifadelerini kullandı.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.