YSK, AK Parti’nin son itirazına karar verdi

YSK, AK Parti’nin son itirazına karar verdi

YSK, usulsüzlükler nedeniyle iptal edilen İstanbul seçimleri ile ilgili soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanlarına 23 Haziran'da da görev verilmesiyle ilgili AK Parti'nin itirazına karar verdi.

A+A-

YSK, hakimlerle ilgili idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi HSK'de olduğu için AK Parti’nin ilçe seçim kurulu başkanlarına 23 Haziran'da da görev verilmesiyle ilgili başvurusunu reddetti.

AK Parti, 31 Mart seçimlerinde usulsüzlükler nedeniyle iptal edilen İstanbul seçimleri kapsamında Mayıs 2019 tarihinde Şişli İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve müdürünün başvurusu üzerine aldığı "Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları 23 Haziran’da da görev yapacak" kararına itiraz etti.

YSK, AK Parti’nin son itirazının hakimlerle ilgili idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) olduğu için reddetti.

11 Haziran’daki toplantıda itirazı görüşen YSK, iptal edilerek yenilecek olan İstanbul ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi HSK’da, diğer ilgililer hakkında ise YSK Başkanı’nında olduğu için YSK tarafından yapılacak bir işlem veya alınacak bir karar olmadığına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptali sonrası "Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları 23 Haziran’da da görev yapacak" kararının tepki yaratması üzerine YSK Başkanı Sadi Güven yasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak İstanbul’da görev yapan 13 ilçe seçim kurulu müdürünü geçici olarak çevre illerde görevlendirdi.

Görev değişikliği yapılan ilçe seçim müdürleri, İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminden sonra müdür olarak İstanbul’daki görevlerine devam edecekler. Bu kararla YSK’ya başvuru yapan Şişli İlçe Seçim Kurulu müdürü de uzaklaştırıldı. Ancak seçim kurulu başkanı olan hakimlerle ilgili YSK’nın bir yetkisi bulunmuyor. 2802 Sayılı Kanunun 86. maddesine göre hakimlerle ilgili 31 Mayıs 2019 tarihli yazı ile HSK’ya başvuru yapıldı.

Siyasetcafe.com

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler