YSK 'Sandık sonuç ve tutanaklarını' erişime kapattı

YSK 'Sandık sonuç ve tutanaklarını' erişime kapattı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) resmi internet sitesinde “Sandık Sonuçları ve Tutanaklar” sekmesini erişime kapatması tartışma yarattı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), basında ve sosyal medyada çıkan 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçiminde Ankara özelinde usulsüzlükler yapıldığı iddiaları üzerine dün bir açıklama yaptı.

YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklamasında, iddialar yalanlanarak, 'Sandıkların tamamına yakınında siyasi partili üyeler tarafından tutulan, imzalanan, kare kodlu PDF formatındaki tutanaklar müşahitlere verilmiş, sandık başına asılmış, elektronik ortamda YSK ya geldiği anda eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle tutanakların tamamı paylaşılmış ve bugüne kadar (https://sonuc.ysk.gov.tr) adresinden vatandaşların erişimine açılmıştır' diye belirtti.

Açıklamada, YSK'nın internet sitesinde 2014 tarihinden bugüne kadar sandık tutanaklarının tamamının vatandaşlara açık olduğu belirtilirken, "Bugüne kadar siyasi partili üyeler tarafından tutulan bu tutanakların değiştirildiği, eksik geldiği yönünde Kurulumuza tek bir itiraz gelmemesine rağmen, sonuçların değiştirildiğine ve tutanakların eksik olduğuna yönelik algı oluşturmaya çalışılması doğru görülmemektedir" denilmişti.

SİTEYE NE OLDU?

YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklamalarından bir gün sonra YSK resmi internet sitesinde “Sandık Sonuçları ve Tutanaklar” sekmesini erişime kapatması tartışma yarattı.

Mansur Yavaş’ın “YSK sitesinde 2014 seçimine ait hala eksik tutanaklar var…” diyerek 2014’teki yerel seçimlerde Ankara’daki usülsüzlüğü gündeme getirmesinden sonra YSK'nın resmi internet sitesinde “Sandık Sonuçları ve Tutanaklar” sekmesine erişimin kapatılması şüphe yarattı.

İşte siteye girenlerin karşılaştıkları o uyarı:

ysk-site-siyasetcafe.jpg

SİYASETCAFE.COM

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.